27 marca 2010 roku o godz. 17.00 na Sopockiej Scenie Off de BICZ rozpoczną się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Tegoroczna edycja wydarzenia zatytułowana Puls teatru – wiosna w natarciu!, zbiega się z początkiem kalendarzowej wiosny.
Pretekstem do niekończącej się erupcji wiosennej energii jest, na co wskazuje sama data, Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatr istnieje tylko wtedy, gdy w sercach, głowach i duszach osób go tworzących panuje ruch i żywioł. Gdy rodzą się nowe pomysły, namiętności i twórcze konflikty, gdy ścierają się idee starego i nowego, gdy pojawia się wewnętrzny dyskurs. To, co widz obserwuje na scenie, jest zatem wyrazem wiecznej wewnętrznej wiosny twórców teatru.
W programie wydarzeń:
- Inwazja Wiosny – szczudlarze na mieście / opieka artystyczna – Artur Aponowicz, godz. 17.00
Teatralne akcje grupy szczudlarskiej – poszukiwanie pierwszych oznak wiosny w kapeluszach i czapkach przechodniów. Zaklinanie przyrody i masowe rozdawnictwo uśmiechu, obłoki z radości i baśniowa rewolucja.
- Misja: Wiosna, wg prozy Bruno Schulza / reż. Maciej Gorczyński
Groteskowy świat spektaklu utkany jest z obrazów inspirowanych grafikami Schulza, ze strzępków opowiadań, oryginalnych tekstów reklam z Dwudziestolecia Międzywojennego, fragmentu głośnego eseju prof. Artura Sandauera o masochizmie, z muzyki będącej po części kompozycją aktorów, a także z piosenek – które mógł znać Bruno Schulz, i które być może towarzyszyły pracy jego wyobraźni.
- Pieśni kupalskie – koncert Akademii Pieśni / opieka artystyczna – Jacek Ozimek
Noc Kupały, znana szerzej jako Sobótka, tudzież Noc Świętojańska, obchodzona w najkrótszą noc w roku, jest słowiańskim świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
- Tulla, wg Guntera Grassa / reż. Ida Bocian
Ta produkcja Sopockiej Sceny Off de BICZ jest opowieścią o dorastaniu. Ida Bocian wykorzystała historię dziewczyny mieszkającej we Wrzeszczu opowiedzianą przez Grassa, by przedstawiając jej proste, smutne życie, odnaleźć w nim to, co powinno być wartością uniwersalną. Przejmująca opowieść o człowieku, który niejako samotnie staje się dorosłym, zostawia w widzach uczucie zrozumienia i współczucia, ale też jednocześnie nieodparte pragnienie wzięcia sprawy naszego życia w swoje ręce i nonkonformizmu.
- Rosso Relativo, choreografia: Joanna Czajkowska
Miniaturowy – solowy spektakl w choreografii i wykonaniu Joanny Czajkowskiej, założycielki Teatru Okazjonalnego, który powstał specjalnie z okazji dziesięciolecia tego zespołu w październiku 2008 roku. To osobista i emocjonalna wypowiedź z punktu widzenia polskiego choreografa tańca współczesnego, odnosząca się do podstawowych elementów zasad kompozycji tańca i cytująca wybitnych choreografów XX wieku. Spektakl zawiera refleksje na temat istoty sztuki tańca: jej wymiaru intelektualnego, emocjonalnego i estetycznego, ale także relacji sztuka – życie.
- …Podszyty!, wg Witolda Gombrowicza / reż. Bartosz Zaczykiewicz
Wariacja na temat Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Monodram miał premierę w 1993 roku i został zagrany blisko 100 razy w całej Polsce, ostatni raz w 2004. Zdobył m.in. Nagrodę im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na 17. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w 1993 oraz wyróżnienie Jury na 28. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów jednego Aktora w Toruniu w 1994 roku.
Sopocka Scena Off de BICZ
Teatr na Plaży
Al. Mamuszki 2
Sopot