Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce jeszcze się nie zakończyły, a dotychczasowi uczestnicy mieli już okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę.
Rok Kultury Węgierskiej w Polsce został zaplanowany nietypowo – na ponad półtora roku (od maja 2016 roku do końca 2017 roku).
Węgrobus i najnowsza kinematografia
W 2017 roku organizatorzy proponują kolejne wydarzenia, które są najlepszym przykładem na to jak ciekawa i wartościowa jest węgierska kultura i historia. Będą to wystawy, konferencje, warsztaty, koncerty, sztuki teatralne oraz projekcje filmowe.
Festiwal Węgierskiego Dramatu – przewidziany na cały rok – będzie doskonałą możliwością poznania teatru widzianego oczami węgierskich reżyserów i aktorów.
Wielbicieli współczesnej kinematografii będą mieli okazję wziąć udział w przeglądzie filmów węgierskich w warszawskim Kinie Muranów.
Gratką dla miłośników sztuki będzie wystawa najwybitniejszych madziarskich malarzy – należących do tzw. grupy Nyolcak – na Zamku Królewskim. Grupa ta została założona przez ośmiu studiujących w Paryżu węgierskich malarzy, którzy stworzyli swój własny styl inspirowany francuskim modernizmem, a ich twórczość diametralnie zmieniła sztukę XX wieku kraju nad Dunajem.
Zainteresowani fotografią będą mogli wybrać się na ekspozycję prac jej najwybitniejszych przedstawicieli do warszawskiego Muzeum Narodowego.
Z kolei w maju Węgrzy pojawią się na festiwalu Poznań Poetów. To kolejna szansa dla Polaków na poznanie literatury madziarskich pisarzy, docenianej na całym świecie.
Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie Węgrobus. To zakrojony na szeroką skalę cykl letnich imprez obejmujący wszelkie koncerty, pokazy filmów, przedstawienie i wiele innych atrakcji.
Rok Kultury Węgierskiej w Polsce
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Od maja 2016 roku do grudnia 2017 roku