20 marca 2010 roku na terenie byłej Stoczni Gdańskiej we Freedom Skateparku Gdańsk otwarta zostanie wystawa pt. Młodzi Solidarni. Będzie to wystawa obrazów w stylistyce graffiti – street art, przygotowana na wcześniejszych warsztatach przez młodych artystów, która opowiada o strajkach sierpniowych roku 1980 w Stoczni Gdańskiej.
Wernisażowi towarzyszyć będą pokazy tańca nowoczesnego, wyczynowej jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach. Imprezę uświetni występ artystyczny beatboxera – Bladego Krisa.
Młodzi Solidarni to projekt edukacyjny, który Europejskie Centrum Solidarności organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Animacja Skateboardingu. Ma on zaktywizować młodzież wywodzącą się z tzw. trudnych środowisk i zachęcić ją do wspólnego, solidarnego działania, a szczególnie do walki z nałogami.
27 i 28 lutego 2010 roku odbyły się zamknięte warsztaty. Pierwszego dnia na wystawie Drogi do wolności odbyła się lekcja historii, poprowadzona przez przewodnika Łukasza Darskiego, podczas której młodzież poznała wydarzenia z sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu (na ich przykładzie omówione zostały różne znaczenia słowa solidarność). Następnie artyści poprowadzili zajęcia, w trakcie których uczestnicy warsztatów uczyli się techniki tworzenia graffiti.
W drugim dniu młodzież w praktyce wykorzystała świeżo nabyte umiejętności – pod okiem instruktorów współtworzyła obrazy w stylistyce Graffiti Street-Art, a tematem przewodnim była historia strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. Za inspirację posłużyły archiwalne zdjęcia autorstwa: Alojzego Bończy-Tomaszewskiego, Erazma Ciołka, Wojciecha Milewskiego, Chrisa Niedenthala, Bogusława Nieznalskiego. Artyści starali się pokazać je w nowym świetle i w innym wymiarze (przykład w załączniku do maila).
Prace, które powstały podczas warsztatów, eksponowane będą w hali Freedom Skatepark Gdańsk, gdzie młodzież na co dzień uczy się wyczynowej jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach. Skatepark funkcjonuje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Historia jego powstania jest przykładem solidarnego działania młodych ludzi, którzy poświęcili swój czas i pieniądze, by umożliwić rozwój skateboardingu w Trójmieście.
Całość projektu jest na bieżąco dokumentowana. Uczestnicy warsztatów opowiadają o swoim zaangażowaniu w projekt, także o tym, czym jest dla nich idea solidarności i jaką odgrywa rolę w ich życiu. Zebrany materiał stanie się podstawą do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie można obejrzeć m.in. w multimedialnym folderze do wystawy.
Europejskie Centrum Solidarności
ul. Doki 1
Gdańsk