W dniach od 4 do 11 lipca 2010 roku w Lądku Zdroju odbędą się warsztaty taneczne z cyklu Lądeckie Lato Baletowe. Ten Międzynarodowy Festiwal Tańca to spotkanie tańca w jego formie klasycznej – baletowej oraz współczesnej w różnych jej przejawach.
Pomysłodawcą festiwalu jest ceniony animator polskiej sztuki operowej i baletowej Sławomir Pietras, dyrektor czołowych polskich scen operowych w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Zainicjował on tę imprezę w ścisłej współpracy z władzami Lądka Zdroju i nadal pozostaje patronem, wielkim propagatorem i stałym uczestnikiem Lądeckiego Lata Baletowego. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki ARTBALE, któremu przewodzi znana balerina i pierwsza solistka Teatru Wielkiego w Warszawie Ewa Głowacka.
Dzięki zaangażowaniu amerykańskiego partnera Jerzego Gołka, pedagoga tańca polskiego pochodzenia z Pensylwanii i Keren Harlin z organizacji Cultural Interchanges z USA, od siedmiu lat festiwal przybrał charakter Międzynarodowego Festiwalu Tańca, a do Lądka Zdroju zaczęli przyjeżdżać pedagodzy i młodzież taneczna ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji. Dyrektorem artystycznym Lądeckiego Lata Baletowego przez wiele lat był Paweł Chynowski, Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej znany krytyk baletowy.
Każdego roku przez jeden tydzień lipca w Lądku Zdroju króluje więc muzyka i taniec z całego świata: od klasyki baletowej, przez modern dance, jazz i narodowe rytmy różnych kultur, aż po break dance czy hip-hop najmodniejsze gatunki tańca u współczesnej młodzieży.
W tegorocznym programie przewidziano m. in.:
- występy profesjonalnych zespołów baletowych i teatrów tańca z kraju i zagranicy,
- codzienne, wieczorne, bezpłatne koncerty w Amfiteatrze,
- różne prezentacje młodych choreografów i tancerzy,
- inauguracyjny festyn taneczny na Rynku i przyległych ulicach miasta,
- otwarte spotkania z wybitnymi artystami i gośćmi Sławomira Pietrasa,
- seminaria warsztatowe dla dorosłych prowadzone przez najznakomitszych choreografów, tancerzy, pedagogów i instruktorów z kilkudziesięciu (ok. 40) technik tańca, zakończone próbami scenicznymi i występem grup warsztatowych na scenie Amfiteatru,
- warsztaty taneczne dla dzieci od 7 do 14 lat, będących pod opieką oraz możliwość zapewnienia opieki małym dzieciom od 3 lat, ćwiczącym na zajęciach rodzicom czy opiekunom,
- dodatkowe spotkania z muzyką, koncertami i prezentacjami książki czy filmów tanecznych,
- zamknięte nocne spotkania z muzyką i tańcem, z animacjami i profesjonalnymi pokazami tanecznymi przede wszystkim jako spotkanie uczestników warsztatów – pasjonatów sztuki tańca.