19 marca 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie oodział Dom Józefa Mehoffera rozpocznie się wystawa pt. Co nam zostało z tamtych lat? Dar Leszka Wajdy. Już po raz 14. Krakowska Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru organizuje Cracow Fashion Awards – konkurs promujący najlepszych młodych projektantów.
Rozpoczyna on Cracow Fashion Week, czyli Krakowski Tydzień Mody: wydarzenie adresowane do wszystkich zainteresowanych tym zjawiskiem. Tym razem do imprezy włączyło się też Muzeum Narodowe w Krakowie. Udział muzeum ma zachęcić młodych projektantów do inspiracji dawną modą. Dlatego w dniach 19 marca – 9 maja 2010 roku w Domu Józefa Mehoffera, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, zorganizowana zostanie wystawa dawnych ubiorów należących do krakowskiej rodziny Bystroniów.
Kraków jest jednym z niewielu polskich miast, gdzie w starych kamienicach, od pokoleń zamieszkiwanych przez te same rodziny, można odnaleźć jeszcze wiele cennych pamiątek przeszłości. Pani Maria Bystroniowa, babka cioteczna Anny z Mściwujewskich, żony Leszka Wajdy, z olbrzymią pieczołowitością przechowywała dawne suknie, gorsety, kapelusze, torebki, guziki, pióra, koronki, szale, bieliznę stołową i pościelową, dziecięce kaftaniki i czepeczki. Leszek Wajda, profesor krakowskiej ASP, wszystkie te pamiątki postanowił ofiarować Muzeum Narodowemu w Krakowie. Złożyły się na wspaniały dar obejmujący ponad setkę zabytków.
Na wystawie Co nam zostało z tamtych lat. Dar Leszka Wajdy będzie można zobaczyć część tego zbioru: damskie suknie i kapelusze, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Panie z rodziny Bystroniów nosiły się przede wszystkim na biało i czarno. Czerń dominowała w jedwabnych sukniach wizytowych i wieczorowych, które wprowadzą nas w atmosferę krakowskiego salonu z tamtych czasów. Białe ubiory, przede wszystkim lniane i bawełniane, zakładane były przed południem i na wakacjach. W świat nadmorskiego kurortu z początku XX wieku, modnej nadadriatyckiej Abacji, przeniesie nas kompletny damski ubiór kąpielowy – niezwykła rzadkość w zbiorach muzealnych.
Leszek Wajda urodził się w 1927 roku w Suwałkach. W latach 1948 – 1953 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1953 roku działał twórczo w zakresie architektury wnętrz i projektowania wystaw, w zespole autorskim z żoną Anną z Mściwujewskich. Najważniejsze projektowane przez niego ekspozycje wystaw, to m.in.: Malarstwo Leona Chwistka (Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Pałac Sztuki, Kraków), Polska Sztuka Ludowa, wzór – motyw – znak (Muzeum Etnograficzne, Kraków, 1973), Sztuka dworu Wazów w Polsce (Wawel, 1976), VII i VIII Międzynarodowe Biennale Grafiki (BWA, Kraków, 1978, 1980), Matka Boska Częstochowska w sztuce ludu polskiego (Muzeum Etnograficzne, Kraków, 1982), Odsiecz Wiedeńska 1683 (Wawel, 1983, Kossakowie (Muzeum Narodowe w Krakowie, 1986), Skarby i Dziedzictwo galicyjskich Żydów (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 1994), Muzeum Archidiecezjalne – ekspozycja stała sztuki sakralne (Kraków, 1994).
Wystawa czynna będzie do 9 maja 2010 roku.
Muzeum Narodowe – Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Kraków