24 czerwiec 2006 w Podkowie Leśnej odbędzie się spotkanie autorskie z Teresą Murak, laureatką prestiżowej nagrody im. Katarzyny Kobro 2005. Spotkanie z Teresą Murak to kontynuacja projektu, którego pierwsza część, performance i realizacja rzeźby Droga Most Wzajemność odbyła się Parafii Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Od 02 kwietnia do 20 kwietnia tego roku można było zapoznać się z autorskim projektem artystki, o którym sama mówi, cyt.: „ Żywa Rzeźba. Rzeczywistość zastana. Droga. Rzeźbię wzgórza zielone po obydwu stronach Drogi, którą można chodzić aby uczestniczyć w Misterium Codzienności. W sobotę po południu w Wigilię 2 Kwietnia kładę nowe ziarno na Wielkanoc 2006. Ziarno otwarte na wszelką wzajemność. Tworzy się strumień wzajemności – most.”.
Na spotkaniu z Teresą Murak zostanie przypomniana ta realizacja oraz otwarta dyskusja na ten temat, a także innych projektów artystki, z jej udziałem. Spotkaniu towarzyszyć będzie folder , dotyczący projektu Droga Most Wzajemność, wydany przez Fundację In Situ.
Teresa Murak (ur.1949) Zajmuje się tzw. sztuką ziemi, performancem, rzeźbą, rysunkiem oraz projektami w przestrzeni publicznej. W 1972 r. dokonała swego pierwszego "zasiewu". W ramach projektu "Dzieła lęgną się w szczelinach rzeczywistości – 2004", dokonała wysiewu nasion lnu, słoneczników, malw, gryki, chabrów, maków, rzeżuchy oraz zbóż w różnych miejscach Warszawy (‘Lniany strumień’, ‘Malwy idą do domu", "Polny zasiew").
Wyróżnia ją, po pierwsze, oryginalne tworzywo- rzeżucha ( zarówno roślina, jak i ziarno), które do dziś stanowi jej indywidualną "sygnaturę" . Wspomniane "zasiewy" dominowały do końca lat 70. Do najbardziej znanych realizacji należy, m.in. PROCESJA (Warszawa 1974), w czasie której artystka ubrana w płaszcz z rzeżuchy przemierza wyznaczoną przez siebie trasę w centrum Warszawy od Starego Miasto , poprzez Krakowskie Przedmieście do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Barwa i faktura "dywanów" z roślin stanowią istotny element wielu innych dzieł Teresy Murak, również jej prac graficznych oraz rejestracji fotograficznych i filmowych. Sztuka Murak przepełniona jest mistycyzmem i sacrum pierwotnych rytuałów, które artystka łączy z wiejską obrzędowością katolicką ("Dywan Wielkanocny", 1974).
W 2005 roku jej wieloletnia, oryginalna działalność artystyczna uhonorowana została prestiżową nagrodą im. Katarzyny Kobro, przyznawana corocznie za całokształt twórczości. Nagroda ta należy do najważniejszych nagród artystycznych w Polsce. Poprzedni jej laureaci to, m.in. : Krzysztof M. Bednarski (2004) i Jürgen Blum-Kwiatkowski (2001).
Siedziba Fundacji, ul. Modrzewiowa 45, godzina 16.00.