8 kwietnia 2010 roku o godz. 17.00 w łódzkim Patio Centrum Sztuki odbędzie się otwarcie Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. Współczesna sztuka to często działania efemeryczne, trwające w określonym czasie i przestrzeni. Jedynym sposobem na zachowanie pamięci i wiedzy o tych zdarzeniach w historii sztuki jest rzetelna dokumentacja.
Historia sztuki współczesnej zna przypadki, kiedy brak dokumentacji utrudnia lub uniemożliwia badania nad wydarzeniami, które miały miejsce w zeszłych dekadach. Dokumentacja dziś zyskuje dużą autonomię. Nie tylko daje świadectwo, ale też stanowi kolejną warstwę dzieła sztuki. Zarazem ta właśnie sytuacja otwiera nowe perspektywy. Nie oznacza jedynie odtworzenia, a dokumentalista może dodać coś do sztuki.
Festiwal Sztuka i Dokumentacja jest jedynym festiwalem w Polsce poświęconym zagadnieniom dokumentowania sztuki. Idea dokumentacji sztuki nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, kiedy artyści coraz częściej tworzą dzieła efemeryczne, takie jak instalacja czy akcja artystyczna, czyli działają w określonym miejscu i czasie. W takiej sytuacji niezwykle istotną rolę zaczyna odgrywać rejestracja i archiwizacja materiałów z tych wydarzeń, która będzie stanowić jedyny ślad po działaniach artystów.
Festiwal jest również okazją do przypomnienia sobie interesujących wydarzeń artystycznych z przeszłości oraz obejrzenia unikalnych materiałów archiwalnych. Na program festiwalu składa się wystawa główna oraz imprezy towarzyszące.
Wystawa główna ma charakter otwarty dla wszystkich, którzy posiadają materiały archiwalne z ubiegłego roku. Jury festiwalowe dokonuje wyboru prac do prezentacji pod kątem ich jakości artystycznej.
W tym roku wyboru prac dokonało jury w składzie:
- Aurelia Mandziuk – artystka, kuratorka, dyrektor Patio Centrum Sztuki
- Łukasz Guzek –historyk sztuki, redaktor naczelny Spam.art.pl oraz pisma Sztuka i Dokumentacja
- Adam Klimczak – dyrektor biura Fokus Łódź Biennale, kurator Galerii Wschodnia
- Jerzy Grzegorski – artysta, kurator Galerii Wschodnia w Łodzi, wykładowca PWSFTViT
- Tomasz Komorowski – artysta wykładowca PWSFTViT w Łodzi, kurator w Muzeum Kinematografii
- Karolina Jabłońska – historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka portalu Łódź-art
- Norbert Trzeciak – artysta, dizajner
Wystawa główna będzie miała miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki i w Galerii Wschodniej.
Festiwal skierowany jest zarówno do krytyków, kuratorów i profesjonalistów ze świata sztuki, jak i do szerokiej publiczności, zwłaszcza ludzi młodych, którzy będą mogli dzięki festiwalowi zapoznać się z dokumentacją wydarzeń, w których nie mogli uczestniczyć. Festiwal pełni więc rolę edukacyjną i promocyjną w zakresie sztuki.
Patio Centrum Sztuki
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna
ul. Sterlinga 26
Łódź