Grodno – miejsce gdzie zetknęła się kultura ruska, litewska, polska, żydowska i tatarska, których ślady do dziś odszukać można zarówno w samym mieście, jak i całym regionie. 3 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie Katarzyna Konczewska wygłosi wykład: Grodno: miasto, region, pamięć, który przybliży historię tego wyjątkowego miasta.
Grodno to świadek wspólnej historii. To ziemia, która inspirowała Elizę Orzeszkową, Zofię Nałkowską, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Czesława Niemena i wielu innych artystów. Tu zetknęła się kultura ruska, litewska, polska, żydowska i tatarska, których ślady do dziś odszukać można zarówno w samym mieście, jak i całym regionie. To tutaj aż do naszych czasów zachowały się zaścianki, których mieszkańcy z dumą tytułują się grodzieńską szlachtą.
Grodno to m.in.: gród kniaziów ruskich, książąt litewskich, królów polskich, cadyków żydowskich, jedno z ważniejszych miast Wielkiego Księstwa Litewskiego, nieoficjalna trzecia stolica Rzeczypospolitej, miejsce obrad jej sejmów walnych i Trybunału Skarbowego, zamki, które gościły św. Kazimierza, Kazimierza Jagiellończyka, Stefana Batorego, Augusta II Mocnego, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wykład wygłosi niezależna badaczka z Białorusi, dr Katarzyna Konczewska, stypendystka XV edycji Thesaurus Poloniae (trzymiesięcznego programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, realizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie).
Grodno: miasto, region, pamięć. Wykład Katarzyny Konczewskiej
3 kwietnia, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie