Do 12 kwietnia 2010 roku w trzech łatwo dostępnych punktach Krakowa obejrzeć można różne odsłony Piety autorstwa Michała Sosny. Klasyczna poza, symboliczne znaczenie w na wskroś nowoczesnej odsłonie.
Punktem wyjścia akcji artystycznej Michała Sosny jest fotografia. Pierwsza odsłona, Pietà corpusculum przefiltrowana przez wyobraźnię artysty i zmanipulowana poprzez wykorzystanie technik cyfrowej obróbki obrazu, to przekornie zainscenizowana instalacja. Pozornie znana figura przy bliższej analizie – zaskakuje? Zastanawia? Bawi?
W dwóch kolejnych odsłonach Sosna odchodzi od klasycznie fotograficznych korzeni. Poddaje się (chętnie czy z ciekawości?) malarskim inspiracjom zaczerpniętym z Bacona oraz wchodzi w artystyczną kolaborację angażując w akcję malarza, Bogusława Bachorczyka. Pietà – będąc inspiracją i głównym tematem prac – kryje się za lub (dosłownie) pod warstwą dodaną, nadbudową sztuki.
Artystyczna intencja namawia do poszukiwań: w centrum Starego Krakowa, jak i w barwnych planach prac. Zaangażowanie odbiorców w akcję, namówienie do przejścia kilku ulic dzielących (łączących?) kolejne prezentacje akcji, zaowocują – być może – refleksją nad współczesnym wymiarem miłości, troski i oddania.
- Michał Sosna, PIETA II.1 – House of Albums, ul. św. Tomasza 25
- Michał Sosna, PIETA II.2 – Pierwszy Lokal na Stolarskiej po Lewej Stronie Idąc od Małego Rynku, ul. Stolarska 6/1
- Michał Sosna, Bogusław Bachorczyk, PIETA II.3 – 9th Circle, pl. Szczepański 8
Michał Sosna (ur. 1982) ukończył realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię na Wydziale Radia i Telewizji Imienia Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Realizuje projekty filmowe oraz fotograficzne. W jego pracach interesuje go dewaluacja i równość symboli i wartości we współczesnych mediach.