Spośród setek tytułów, które napłynęły do Krakowa z całego świata selekcjonerzy, na czele z Krzysztofem Gieratem, dyrektorem Festiwalu, wyłonili najlepsze filmy, które będą rywalizować o statuetkę Złotego Rogu w międzynarodowym konkursie dokumentalnym 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród nich są trzy polskie produkcje.
Jestem pod wrażeniem wielonarodowości produkcji, filmy powstają w różnojęzycznych ekipach i przy wsparciu wielu krajów. To już zasada. Film dokumentalny jest – w dobrym tego słowa znaczeniu – kosmopolityczny. Przykładem choćby film życia Tiany Alexandry Silliphant Generał i ja, realizowany przez 30 lat w Wietnamie i Stanach Zjednoczonych, a ukończony w Krakowie przy znaczącym udziale polskich montażystów obrazu i dźwięku – skomentował Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Filmem otwarcia będzie obraz Beksińscy. Album wideofoniczny (reż. Marcin Borchardt). W konkursie międzynarodowym wezmą udział jeszcze dwie rodzime produkcje. Opera o Polsce to najnowszy dokument Piotra Stasika, bardzo osobista powieść o współczesnej Polsce i jej mieszkańcach, będąca połączeniem dwóch gatunków: filmu dokumentalnego i opery. Osią filmu jest specjalnie napisany przez Artura Zagajewskiego utwór muzyczny, który ilustrują dokumentalne obrazy, fragmenty audycji radiowych, poezja, proza a nawet ogłoszenia drobne z lokalnych gazet. Z kolei akcja Desert coffee (reż. Mikael Lypinski) toczy się w „ostatnim bastionie wolności” w USA, gdzie na pustyni Sonoran w Kaliforni, Rob, prowadzi osobliwą kawiarnię dla zbuntowanych mieszkańców anarchistycznego miasta na pustkowiu.
Filmy biorące udział w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych:
- 95 i jeszcze 6, reż. Kimi Takesue, USA,
- Beksińscy. Album wideofoniczny, reż. Marcin Borchardt, Polska,
- Bliscy, reż. Vitaly Mansky, Łotwa, Niemcy, Estonia, Ukraina,
- Chirurg rebeliant, reż. Erik Gandini, Szwecja,
- Cud św. Łazarza, reż. Nicolas Muñoz, Hiszpania,
- Desert coffee, reż. Mikael Lypinski, Polska,
- Dum Spiro Spero, reż. Pero Kvesić, Chorwacja,
- Generał i ja, reż. Tiana Alexandra Silliphant, Wietnam,
- Kobieta i lodowiec, reż. Audrius Stonys, Litwa, Estonia,
- Opera o Polsce, reż. Piotr Stasik, Polska,
- Pakt Adriany, reż. Lissette Orozco, Chile,
- Prawie na miejscu, reż. Jacqueline Zünd, Szwajcaria,
- Przy torach, reż. Dieter Schumann, Niemcy,
- Rodzina z plasteliny, też. Moriya Benavot, Izrael,
- Szkoła życia, reż. David Rane, Neasa Ní Chianáin, Irlandia, Hiszpania,
- Teatromanka, reż. Matiss Kaza, Łotwa, USA, premiera polska,
- Ultra, reż. Balázs Simonyi, Węgry, Grecja, premiera polska.
57. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 28 maja do 4 czerwca 2017 roku
Kraków