10 kwietnia 2010 roku o godz. 15.00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się wykład prof. Lecha Sokoła, który opowie o Henryku Ibsenie. O godz. 16.00 zaprezentowany zostanie spektakl z Teatru Narodowego w Oslo: Brand Ibsena w reż. Calixta Bieita.
Lech Sokół – doc. dr hab., historyk dramatu i teatru, witkacolog. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN, warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1964 pracą magisterską Dramaturgia Stanisława Ignacego Witkiewicza wobec teorii Czystej Formy. W roku 1972 obronił pracę doktorską Teatr groteskowy Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą opublikował pt. Groteska w teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza. Habilitował się w roku 1990 na podstawie pracy Witkacy i Strindberg: studium porównawcze, opublikowanej jako Witkacy i Strindberg: dalecy i bliscy. Książka ta otrzymała nagrodę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1995. Ponadto jest autorem książki August Strindberg oraz około 200 publikacji w czasopismach, również angielskich, niemieckich, francuskich, norweskich i szwedzkich. Wykładał i uczestniczył w licznych konferencjach w Europie i USA. Obecnie pracuje nad książką o dramacie Henrika Ibsena.
Spektakl Brand jest inscenizacją sztuki Ibsena. W rolach głównych zobaczyć będzie można wybitnych aktorów norweskich Svena Nordina, Kjersti Holmen i Marię Bonnevie. Przedstawienie w tłumaczeniu Wojciecha Bolanowskiego.
O co chodzi w życiu wesołej dziewczynie Agnieszce, biegnącej z niezaślubionym jeszcze malarzem Einarem przez łąki nad fiordem? Być motylkiem, którego Einar będzie bez przerwy łapał i wypuszczał, by ponownie złapać. To jest właśnie to!
Na jej drodze staje Brand, protestancki kaznodzieja, który chce przewrócić do góry nogami świat rozhukanej młodzieży, myślącej tylko o zabawie, gnuśnych chłopów, których celem jest tylko przeżyć, i wójtów, których celem jest sprytnie rządzić, tak aby się urządzić. Narzędziem Branda nie są wielkie słowa, ale czyny. Nie zależy mu na zachowaniu życia. Na niczyjej opinii. Tylko na ideałach.
W dniach od 22 do 26 czerwca 2010 r. w Teatrze Polskim odbędzie się festiwal podsumowujący projekt Strefa: Norwegia. W ramach festiwalu m.in. pokazy spektakli, czytania norweskich dramatów czy prezentacje filmów.