Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków, prezentujące bogactwo kulturowe regionu. W czasie dwóch weekendów udostępnionych jest kilkanaście tematycznie dobranych zabytków, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, o których opowiadają ich gospodarze i pełni pasji przewodnicy.
Podczas dwóch majowych weekendów odbędzie się kuchenno-kulinarna podróż po 11 wyselekcjonowanych zabytkach Małopolski. Wśród nich będzie można znaleźć m.in. salinarne ślady i wątki w Bochni, smaki potraw z XVII-wiecznej książki kulinarnej Stanisława Czernieckiego, frydmańskie piwnice winne, a także zobaczyć najdonioślejszą stołówkę kombinatu w Nowej Hucie, w której jadali zarówno prości robotnicy, jak i przywódcy krajów socjalistycznych. Kuchennym wejściem będzie można zajrzeć do ukrytych przed widzami pomieszczeń Teatru Słowackiego i Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, w tym byłego hotelu Cracovia.
Dniom Dziedzictwa będą towarzyszyły niesamowite doznania kulturalne i kulinarne, tematyczne spacery, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.
Tegoroczne zabytki:
20 i 21 maja
- Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie
- Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie
- Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej
- Zamek w Wiśniczu
- Zabudowa Bochni
27 i 28 maja
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
- Kościół i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie
- Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
- Wieś Frydman na Spiszu
- Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy
- Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Od 20 do 21 maja oraz od 27 do 28 maja 2017 roku
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie