31 marca odbyło się otwarcie spotkania z Odryką Romualda Kutery we wrocławskim Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS. Do 30 maja można oglądać wystawę poświęconą tej tajemniczej postaci.
Odryka, postać fantastyczna stworzona przez Romualda Kuterę, jest według autora boginką, córką Ateny, która za złe uczynki została ukarana przemianą w grot strzały i wystrzelona daleko na północ. Może odzyskać swoją postać, gdy człowiek szlachetny zmyje z grotu krew jej ofiar w czystej wodzie. Grot znalazł Romuald w sierpniu 2009 roku na płyciźnie Kwisy (dopływie Odry), w okolicy Kliczkowa. Od tego momentu rozpoczyna się egzystencja Odryki, animowana przez Kuterę w rzeczywistości artystycznej.
Projektem Odryka autor kontynuuje artystyczne zamiłowanie do fenomenu wody (tu wód Odry, stąd imię boginki). Artysta wykreowuje Odrykę, tajemniczą bohaterkę, i jej „objawienia” nad Odrą, tworząc nowy mit w sztuce. Sugeruje przynależność do przestrzeni fantastycznej, jak w literaturze i filmie. Odryka żyje w świecie sztuki wizualnej i jak do tej pory jest jedynym zjawiskiem fantazmatycznym na tym polu. Co prawda Natalia LL wykreowała postać z mitologii germańskiej (Walkirię), lecz sama się w nią wcieliła, podczas gdy Odryka jest tworem samodzielnym i prowadzi własne życie, za zgodą swojego twórcy. Ujawnia się w wielu mediach: fotografii, filmie, performance, „(…) raz jest błyskiem światła, ulotną zjawą, a często błękitną, błyszczącą tkaniną” (cyt. za autorem).
Wielkoobrazowe sekwencje zdjęć z wyprawy do Grecji wyświetlane na ściany można zobaczyć na wystawie w Hydropolis jeszcze do 30 maja. W czasie wernisażu do przestrzeni wystawowej publiczność została wprowadzona tańcem performatywnym przez samą Odrykę (taniec w wykonaniu Katarzyny Bobiec). Teraz Odryka szykuje się do kolejnej przygody.
Romuald Kutera. Odryka
Kuratorzy: Adam Sobota, Gabriela Dragun
Od 31 marca do 30 maja 2017 roku
Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu