20 kwietnia 2010 roku o godzinie 20.00 w Wytwórni przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi rozpocznie się długo oczekiwany koncert człowieka odpowiedzialnego za brzmienie najlepszych albumów zespołu Depeche Mode, producenta, kompozytora i ex-depesza – Alana Wildera. Koncert jest organizowany przez Klub Wytwórnia oraz Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit.
Recoil to projekt muzyczny Alana Wildera, byłego członka zespołu Depeche Mode. Alan jest klasycznie wykształconym muzykiem oraz uznanym współczesnym producentem muzycznym. Recoil zadebiutowało w 1986 roku eksperymentalną EPka z dwoma utworami. Już w 1988 roku ukazał się studyjny album Hydrology, a obydwa nagrania zostały ostatecznie powtórnie wydane na CD przez Mute Records, jako Hydrology plus 1+2. Te wczesne nagrania Recoil pozwoliły poznać Wildera jako pioniera w powstającej wtedy dziedzinie sampli.
Wkrótce po nagraniu najlepszego, jak dotąd, albumu Depeche Mode – Violator – Wilder powrócił do projektu Recoil, by nagrać kolejną płytę, wydane w 1991 roku Bloodline. Po raz pierwszy gościnnie pojawili się na niej wykonawcy- Douglas McCarthy, Toni Halliday i Moby, którzy przyczynili się do powstania albumu definiującego styl Recoil – leniwych, dźwiękowych krajobrazów ociekających senną paranoją. Z Bloodline pochodzi również pierwszy singiel Recoil, cover piosenki Alexa Harvey’a Faith Healer, oraz innowacyjne Electro Blues For Bukka White.
W latach 1992-1993 Wilder skoncentrował się na pracy z Depeche Mode, które nagrywało wtedy album Songs Of Faith And Devotion, owacyjnie przyjęty przez krytyków i triumfujący na listach przebojów, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech. Chociaż zespół był wtedy u szczytu sławy, w czerwcu 1995 roku, po 14 latach bycia integralną częścią jednego z najbardziej wpływowych i uznanych zespołów w historii muzyki, Alan Wilder podjął trudną, lecz nieuniknioną decyzję o opuszczeniu Depeche Mode. Zwolniony ze zobowiązań względem zespołu, w 1996 roku, rozpoczął nagrywanie we własnym studio, The Thin Line, powoli pracując nad układanką niepokojących dźwięków, które miały złożyć się na następny album Recoil, Unsound Methods. Z udziałem Maggie Estep, Siobhan Lynch, Hildii Cambell oraz, powtórnie, Douglasa McCarthy’ego, organiczny styl albumu łączył w sobie wszelkie możliwe gatunki muzyczne, od trip-hopu po gospel, snując się wokół motywu obsesji we wszystkich jej przejawach.
W 2000 roku Recoil wypuściło Liquid, tym razem łączący w sobie niezwykły talent światowej sławy wokalistki Diamandy Galas, The Golden Gate Jubilee Quartet- nagrywającej w latach 40. grupy muzyków gospel oraz melorecytującego duetu nowojorczyków- Nicole Blackman & Samantha Coerbell. Międzynarodowe grono krytyków muzycznych zachwyciło się ‘Liquid’, a Wilder został uhonorowany Charles Cros Grand Prix 2000.
Recoil powrócił w 2007 roku z piątym albumem studyjnym. Zatytułowany ‘subHuman’, ukazał się w Europie i Stanach Zjednoczonych, a oparty został o współpracę z bluesmanem, Joe Richardsonem. Urodzony w południowej Luizjanie Richardson wprowadził wyjątkowe wątki konfliktu, religii, osaczenia i osobistej walki. Unikatowej ekspresji i kolorytu nadał temu albumowi współudział niezwykle doświadczonej brytyjskiej wokalistki i autorki tekstów, Carli Trevaskis.
Teraz, po raz pierwszy od opuszczenia Depeche Mode, przy okazji promocji mającego się wkrótce ukazać albumu Selected, Alan Wilder po raz kolejny wyrusza w trasę koncertową, by dzielić się swoimi muzycznymi dokonaniami.