13 czerwca w Warszawie ruszają kolejne spotkania z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Będzie można uczestniczyć w spotkaniu z Jerzym Kronholdem, Magdaleną Wosik, Stanisławem Aleksandrem Nowakiem oraz Hanną Krall.
Terminy spotkań:
13 czerwca, godz. 18.00, Moda na Czytanie – spotkanie z Jerzym Kronholdem; prowadzenie: Janusz Drzewucki
Skok w dal jest zwycięskim tomem poezji autorstwa Jerzego Kronholda. Zawarte w nim 44 wiersze to retrospekcja lat studenckich, wspomnienie przyjaźni z Rafałem Wojaczkiem. Utwory są również zapisem osobistych przeżyć poety po stracie żony. W utworach poety zdecydowanie dominuje powściągliwość w emocjach, wobec której czytelnik staje się bezbronny.
24 czerwca, godz. 11.00, Targ Śniadaniowy na Żoliborzu – spotkanie z Magdą Wosik; prowadzenie: Beata Jewiarz
Zwycięska Klątwa dziewiątych urodzin to książka Marcina Szczygielskiego z ilustracjami Magdy Wosik. Opowiada o Mai, która musi zrzucić z siebie klątwę przed dniem swoich dziewiątych urodzin. Pomoże jej w tym odnalezienie przywiezionej ze Szczecina cegły, wykorzystanej przy odbudowie Warszawy. Przydatne okażą się także rozwiązania zagadek skrywane przez warszawskie legendy.
27 czerwca, godz. 18.00, Stół Powszechny – spotkanie ze Stanisławem Aleksandrem Nowakiem; prowadzenie: Krzysztof Masłoń
Galicyanie to spektakularny debiut Stanisława Aleksandra Nowaka. Powieść o losach mieszkańców Zaborowa, galicyjskiej wioski spod Rzeszowa. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom XIX wieku, ale przede wszystkim język, który sam autor nazywa „językiem galicyjskim”. Tworząc go na podstawie źródłowych zapisów, Nowak opracował słownik składający się z 13 tysięcy haseł. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat.
1 lipca, godz. 12.00, Imieniny Jana Kochanowskiego – spotkanie z Hanną Krall; prowadzenie: Anna Romaniuk
Hanna Krall, którą uhonorowano specjalnym wyróżnieniem – tytułem Warszawskiego Twórcy, znana jest przede wszystkim jako autorka niezwykłego wywiadu z Markiem Edelmanem – reportażu Zdążyć przed Panem Bogiem, który ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku. Krall ma na koncie wiele tekstów, które na stałe weszły do kanonu literatury faktu, m.in.: Tam nie ma już żadnej rzeki, Wyjątkowo długa linia i Król Kier znów na wylocie. W tym roku wydany został Fantom bólu, będący zbiorem wszystkich reportaży Krall, związanych z Holocaustem, dotykających problemu historii i pamięci. To pierwsza tego typu publikacja w dorobku autorki.
Spotkania z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Od 13 czerwca do 1 lipca 2017 roku
Business & Culture
Warszawa