Głównym bohaterem wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie ekspozycji znajduje się szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Wernisaż odbędzie się 20 lipca.
Wystawa jest podróżą po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznamy najważniejszych twórców animacji (także tych mniej znanych lub nawet zapomnianych) i ich osiągnięcia. Dowiemy się, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy. Posłuchamy najpopularniejszych melodii z seriali animowanych i obejrzymy odcinki najsłynniejszych wieczorynek. Zajrzymy za kulisy produkcji popularnych seriali. Znajdzie się także coś dla dorosłych: zarówno tych, którzy myślą z nostalgią o czasach swojego dzieciństwa, jak i tych, którzy interesują się techniczną stroną kina lub cenią sobie filmy animowane dla widzów o wyrafinowanym guście.
Ta wystawa to vademecum animacji: od Starewicza przez Disneya po Rybczyńskiego; od filmu rysunkowego przez lalkowy po non-camerowy; od Bielska-Białej przez Łódź po Hollywood; od scenariusza przez plan filmowy po ekran. A wszystko po to, by młodym pokoleniom przybliżyć fenomen animacji, a tym starszym – pozwolić znów poczuć się dzieckiem. Eksponaty, które zostały zaprezentowane na wystawie, zostały użyczone przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Dobranocka. Historia animacji
Kurator: Waldemar Elwart
Wernisaż: 20 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 31 grudnia 2017 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)