Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 zaskakuje nie tylko wielkością. Koncepcja ekspozycji stworzona przez warszawski zespół Pattern Recognition pozwala poznać Polskę wszystkimi zmysłami. Wystarczy wymienić tu przyjemną w dotyku miękką wykładzinę-trawę, emitery z zapachami lasu, śpiew ptaków czy działającą kojąco polską muzykę klasyczną. To wszystko przyczyniło się do tego, że wystawa została uznana za jedną z 9 najlepszych na tegorocznym EXPO.
Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych posiada dwa poziomy. Od samego otwarcia – które przypadło na 10 czerwca – cieszy się wielkim zainteresowaniem odbiorców – obecnie odwiedza go około 3500 osób dziennie.
Ekspozycja w polskim pawilonie składa się z pięciu stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. Dominujący element ekspozycji przywodzi na myśl tematykę cyklu przyrody. Strefa Technologie przypomina kopalnię – to stylizowana, wyłożona czarnym fornirem przestrzeń, w której przez szczelinę podglądamy spektakularną animację 3D, prezentującą proces przekształcania się lasu karbońskiego w węgiel. Idąc antresolą do strefy Las czujemy zmianę klimatu, wkraczamy w zieloną przestrzeń lasu.
Praca nad koncepcją trwała wiele miesięcy i zaczęła się od konstruowania treści – kontaktów z instytucjami naukowo-badawczymi, poszukiwania w całej Polsce ciekawych technologii, a później dopiero, na bazie tych merytorycznych treści, budowaliśmy wizualną formę projektu – opisuje Kinga Duda z Pattern Recognition.
Projekt Pattern Recognition został zrealizowany na wzajemnym dopełnianiu się elementów pozornie sprzecznych – zabudowy obłożone tradycyjnymi, szlachetnymi fornirami drewnianymi (czarny dąb oraz złota brzoza) zestawione są z nowoczesnym i minimalistycznym corianem.
Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września 2017 roku. Tematem przewodnim jest Energia przyszłości, która obejmuje takie kwestie jak: redukcja emisji dwutlenku węgla, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej oraz dostępność energii dla wszystkich. W wystawie bierze udział ponad 100 państw i organizacji międzynarodowych. Jest to pierwsze w historii EXPO odbywające się na terenie Azji Centralnej.
Polski pawilon na Astana EXPO
Od 10 czerwca do 10 września 2017 roku
Projekt: Pattern Recognition
Astana