W sobotę 8 maja 2010 roku o godzinie 11.00, w warszawskim KINO.LAB (CSW Zamek Ujazdowski) odbędzie się projekcja filmu John i Mary Petera Yatesa, po niej rozmowa z udziałem Barbary Markowskiej – socjolożki Collegium Civitas, aktorki Agnieszki Sitek oraz psychologa Konrada Maja. Po dyskusji, dla chętnych – warsztat kinoterapeutyczny pt. Mit relacji.
Twórczynie projektu Kinoterapia. Spotkania między kadrami zapraszają na drugie z dwunastu spotkań w ramach cyklu Związki. Jego uczestnicy obejrzą wspólnie film Petera Yatesa John i Mary (1969 r.), w którym tytułowe role zagrali Mia Farrow oraz Dustin Hoffman. To zrealizowana na podstawie książki Mervyna Jonesa, historia ludzi, którzy po przypadkowym spotkaniu w barze spędzają razem namiętną noc a rano próbują się do siebie zbliżyć.
Po filmie zaprosimy widzów do rozmowy o początkach związku. Jakie oczekiwania, nadzieje i lęki wnosimy do rodzącej się intymności? Podyskutujemy też o grach jakie wtedy toczymy – mówi Karolina Giedrys-Majkut, która poprowadzi spotkanie w KINO.LAB. W panelu dyskusyjnym udział wezmą Barbara Markowska – socjolożka Collegium Civitas, psycholog Konrad Maj oraz aktorka Agnieszka Sitek, która wcieliła się w postać Mary w spektaklu John i Mary granym od lat w teatrze Ochoty.
Dla widzów, którzy zechcą pogłębić swój kontakt z filmem oraz poruszaną w nim tematyką organizatorki przygotowały trzygodzinny warsztat kinoterapeutyczny pt. Mit relacji. Rozpocznie się on o godz. 15.00 a poprowadzi go Anna Twardowska, która pracuje metodą psychologii procesu Arnolda Mindella.
Kinoterapia. Spotkania między kadrami to projekt Fundacji Generator oraz Tria Kobiet Niezależnych. Fundacja stosuje film w rozwoju osobistym i edukacji, rozwijając konieczne do tego narzędzia i wiedzę. Bada źródła i oddziaływanie kina, promuje wartościowe projekty artystyczne, wskazując na twórcze sposoby odbioru sztuki filmowej.
Filmowe cykle projektu Kinoterapia. Spotkania między kadrami to realizowane co kilka tygodni, w warszawskim KINO. LAB, pokazy starannie wyselekcjonowanych filmów, wzbogacone dyskusjami z psychologami i terapeutami, ludźmi filmu, wykładowcami Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Każdy pokaz dopełniają autorskie warsztaty rozwoju osobistego.
Celem projektu jest intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym możemy odkryć aspekty własnego losu, zobaczyć podobieństwo z doświadczeniem innych ludzi, zmierzyć się z tkwiącymi w nas stereotypami.
Seanse bez popcornu mają na celu głębszą refleksję nad kinem w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na łączenie refleksji kulturoznawczej, filmoznawczej z podejściem psychologicznym, natomiast warsztaty umożliwią zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem.
John i Mary Petera Yatesa
KINO.LAB w Warszawie
8 maja 2010 roku o godzinie 11.00