7 maja 2010 roku o godz. 20.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie zostaną otwarte dwie wystawy: Anna Fox / Pamiętnik karalucha i inne historie kuratorowana przez Anne McNeill oraz W tym miejscu nie ma nic kuratorowana przez Jasona Evansa. Wystawy trwają do 30 maja 2010.
Anna Fox / Pamiętnik karalucha i inne historie
Wystawa w Bunkrze Sztuki w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie to pierwsza retrospektywna prezentacja prac Anny Fox, jednej z najważniejszych brytyjskich fotografek wywodzących się z nowej fali brytyjskiej kolorowej fotografii dokumentalnej lat 80.
Fotografie Anny Fox dokumentują codzienną rzeczywistość. Fascynują ją rytuały odbywające się zarówno w zaciszach domowych, jak i przestrzeni wsi i miasteczek centralnej Anglii. Fotografie Fox często zawierają elementy autobiograficzne, udostępniając oczom widza jej prywatne życie, jak również opowiadają historie z życia na rolniczym Południu. To połączenie osobistego zaangażowania połączone ze społeczną diagnozą wyróżnia prace Fox na tle twórczości innych kolorystów nowej fali.
Na wystawie prezentowanych jest osiem projektów artystycznych powstałych na przestrzeni ostatnich 25 lat. Instalacja Wioska/The Village (1993), stworzona we współpracy z Val Williams, podejmuje temat codziennego, wiejskiego życia w West Sussex. We wnętrzu specjalnie zaprojektowanego pokoju wyświetlane są serie slajdów, a na jego zewnętrznych ścianach prezentowana jest seria czarno-białych zdjęć ogrodów, sfotografowanych przez kraty i pręty ogrodzeń i płotów – idealnej dekoracji dla wiejskiego dramatu. Wiejskie dziewczyny/Country Girls (1996–2001) to efekt współpracy artystki z wokalistką i kompozytorką Alison Goldfrapp.
Projekt składa się z kolorowych fotografii i filmów opowiadających o osobistych doświadczeniach związanych z dorastaniem i stawaniem się kobietą w rolniczej, południowej Anglii. Jest to również reinterpretacja legendy o Sweet Fanny Adams, brutalnie zamordowanej w Alton na początku XX wieku. Zdjęcia Lindy/Pictures of Linda (1983–2008) to dokumentacja relacji artystki z muzyczką Lindą Lunas, pokazana w formie portretów, których podstawą jest zabawowy performens. Zdjęcia z serii Z powrotem w wiosce/Back to the Village (1999–2008) dokumentują unikalne, angielskie rytuały odgrywane w urokliwych wioskach w Hampshire. Projekt 41 Hewitt Road (1996–1999), zaprojektowany przez Deana Pavitta ze studia Loop Design, składa się z serii kolorowych fotografii i towarzyszących im e-maili opisujących dom przy Hewitt Road 41 – londyński przyczółek Fox, jej rodziny i przyjaciół. Notatki z domu/Notes From Home (2000–2003) to zbiór intymnych prac dokumentujących życie Fox i jej najbliższej rodziny w nowym domu poza Londynem, przedstawionych w formie książek artystycznych projektu Riikke Kassinen. Projekt Serwantki mojej matki i słowa mego ojca/My Mothers Cupboards and My Fathers Words (1999), w formie miniaturowych książek, po raz kolejny podejmuje temat trudnych, rodzinnych relacji artystki. Zabarwiony czarnym humorem Pamiętnik karalucha/Cockroach Diary (1996–1999) dokumentuje wpływ plagi karaluchów w na życie mieszkańców londyńskiego domu Fox.
Anna Fox tworzy fotografię i wideo od ponad 20 lat. Jej prace inspirowane są brytyjską tradycją fotografii dokumentalnej i amerykańskimi Nowymi Kolorystami. Fox zdobyła rozgłos i uznanie projektem Work Stations: życie biurowe w Londynie/Work Stations: Office Life in London (1988), ukazującym kulturę życia biurowego w thatcherowskiej Wielkiej Brytanii. Jej najlepiej znane prace to Zwarte Piet (1993–1998) – seria dwudziestu portretów opartych o holenderską tradycję świąt Bożego Narodzenia, Wioska/The Village – multimedialny projekt uwieczniający doświadczenie kobiet żyjących na wsi, Przyjazny ogień/Friendly Fire dokumentujący grę w paintball w stylistyce reportażu wojennego oraz autobiograficzne narracje w formie mini-publikacji Pamiętnik karalucha/Cockroach Diary i Serwantki mojej matki i słowa mego ojca/My Mothers Cupboards and My Fathers Words. Anna Fox jest profesorem fotografii na University for the Creative Arts w Farnham w Wielkiej Brytanii. Jej prace są częścią wielu ważnych kolekcji sztuki współczesnej.
Kurator wystawy: Anne McNeill
Koordynatorki wystawy: Joanna Krawczyk, Renata Zawartka
Partner wystawy: Impressions Gallery (Bradford, Wielka Brytania)
Wystawa powstała dzięki wsparciu Art Council England
Organizatorzy: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, Fundacja Sztuk Wizualnych, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Imago Mundi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KBF i 6 Zmysłów
W tym miejscu nie ma nic
W tym miejscu nie ma nic to nowy, niezależny projekt brytyjskiego kuratora i artysty Jasona Evansa – stworzony specjalnie na potrzeby Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010 – prezentujący skonstruowaną wizję lat 90. w Wielkiej Brytanii. Materią do tej konstrukcji są zarówno prace fotograficzne przedstawione w formie reprodukcji o jednakowych wymiarach, tworzących nieprzerwany rząd obrazów, jak i prace wideo.
W latach 90. Wielka Brytania zdobyła rozgłos jako światowe centrum nieskrępowanej twórczości. Fenomen Young British Artists przyniósł młodym brytyjskim artystom niezwykle szybką karierę oraz miejsce w kolekcjach największych światowych muzeów, a brytyjskie zespoły muzyczne tworzące ruch zwany Brit Pop zdobyły miłośników i naśladowców na masową skalę. Jednocześnie kraj przechodził głęboki kryzys, który przejawiał się w licznych zamieszkach i protestach, co pozostaje nieporównywalnie mniej znanym obliczem tych czasów. Przyczyny tych społecznych niepokojów tkwiły w przemianach społecznych i ekonomicznych oraz w spopularyzowaniu alternatywnego stylu życia i zaowocowały decyzjami rządu, które trwale wpłynęły na oblicze Wielkiej Brytanii.
Autorski wybór często zapomnianych zdjęć i prac wideo dokonany przez Evansa rzuca wyzwanie hasłu Cool Britannia, które promowano w Wielkiej Brytanii w tej dekadzie. Brytyjska rzeczywistość tego czasu, dokumentowana przez prezentowane prace, to zróżnicowany okres dorastania pod rządami Thatcher, depresji spod znaku Johna Majora, narodzin alternatywnej kultury młodzieżowej, a wraz z nią nowych gatunków muzycznych takich jak rave i grunge, oraz wzrost popularności półsyntetycznych narkotyków, takich jak ecstasy. To również czas definiowania siebie w opozycji do dominujących wartości oraz rozkwitu separatyzmu i rozszczepienia. Wiele obrazów dotyka utopijnej idei Podróżników New Age, gwałtownych zamieszek ulicznych manifestujących niezgodę na zastany stan rzeczy, alternatywnych wizji politycznych i społecznych oraz całkowicie nowej estetyki subiektywnego realizmu. Na potrzeby wystawy dekadę otwierają Zamieszki Poll Tax z 1990 roku, a zamyka akcja uliczna Guerilla Gardening z 2000 roku. Liczne narracje fotograficzne i wideo, m.in. Vinci Petersena i Wolfganga Tillmansa, zostały przypomniane bez ingerencji i pomimo tego, że nie ułożono ich w zgodzie z jakimkolwiek planem dokumentalnym, stają się niezamierzonym testamentem tamtych czasów.
Jason Evans (1968) – to osoba wymykająca się klasyfikacji: funkcjonuje zarówno jako artysta jak i fotograf komercyjny, kurator, autor tekstów, jest także wykładowcą University College for Creative Arts w Farnham. W swoim dorobku ma wystawy w Tate Britain, Tate Modern, V&A Museum, a jego prace znajdują się w kolekcji Tate. Jako fotograf zasłynął ze zdjęć mody z początku lat 90. (w 1991 roku zaczął publikować w kultowym magazynie i-D, prace z tego okresu pokazywane były podczas obszernej prezentacji w kwietniu tego roku w londyńskiej Photographers’ Gallery).
Kurator wystawy: Jason Evans
Koordynatorki wystawy: Joanna Krawczyk, Renata Zawartka