11 maja 2010 roku o godz. 19.00 odbędzie się trzecia odsłona Wirówki Artystycznej – spotkań kulturalnych na Nadodrzu we Wrocławiu. W przestrzeni Łokietka 5 – Infopunktu Nadodrze odbędzie się panel dyskusyjny Teatr niezależny – czy to możliwe?, który poprowadzi Marta Kuźmiak. W dyskusji uczestniczyć będą: Jolanta Kowalska, Tomasz Cymerman, Jarosław Fret oraz Maciej Masztalski.
Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał osiedla w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia. Zakłada on organizację spotkań z zakresu filmu i teatru obejmujących pokazy filmów i spektakli, spotkania z twórcami, a także panele dyskusyjne i czytania dramatów.
Podstawowym celem projektu jest próba zmiany wizerunku Nadodrza, które miałoby być utożsamiane z miejscem inicjatyw kulturalnych. Skierowany jest on w głównej mierze do osób młodych, studentów i licealistów, dla których Nadodrze mogłoby się stać alternatywnym miejscem spotkań. Wirówkowe obroty będą się odbywać w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze.
Teatr niezależny bywa różnie definiowany. Różne są także kryteria niezależności. Jednym z nich jest chociażby niezależność finansowa, czy tylko? Czym właściwie jest teatr niezależny? Czy we współczesnym teatrze można mówić o takim zjawisku? Pojęcie postarają się zdefiniować zaproszeni paneliści:
Marta Kuźmiak – absolwentka wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego, licencjat z dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Publikowała w Didaskaliach, Notatniku Teatralnym oraz lokalnych wydaniach Gazety Wyborczej w Krakowie i Wrocławiu. Pomysłodawczyni i organizator Wszechnicy Teatralnej oraz projektu Strefa Norwegia w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Jolanta Kowalska – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, pracuje we wrocławskim ośrodku TVP. Autorka książki Kazimierz Junosza-Stępowski, publikuje w Teatrze.
Tomasz Cymerman – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, kierownik literacki Fundacji Centrala 71 dobrze znanej wrocławskiej publiczności. Autor dramatu Gospel wystawionego przez Bartłomieja Potocznego w listopadzie 2009 na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Jarosław Fret – absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, aktor, reżyser, lider i twórca Teatru ZAR, wieloletni współpracownik Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, realizator pierwszego na świecie filmu dokumentalnego poświęconego Mandejczykom, jedynej przetrwałej do naszych czasów starożytnej grupie gnostyckiej, zamieszkującej południową część Iranu.
Maciej Masztalski – reżyser, dramaturg, twórca i dyrektor Teatru Ad Spectatores. Studiował fotografię w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor licznych dramatów i scenariuszy teatralnych.
Teatr niezależny – czy to możliwe?
Łokietka 5 – Infopunktu Nadodrze
11 maja 2010 roku, godz. 19.00