Od 12 do 14 maja 2010 roku w Warszawie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej organizuje cykl wykładów, wystaw i koncertów Science & Art in Europe. To nowatorskie przedsięwzięcie, w ramach którego podejmowana jest próba odszukania relacji między nauką i sztuką. Wiodącymi tematami konferencji będą klimat, ekologia i energia, najbardziej palące ze współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Spotkaniom naukowym towarzyszyć będą niezwykłe wydarzenia artystyczne.
Celem serii koncertów, wystaw, seminariów i wykładów jest przedstawienie związków między współczesną nauką i sztuką w trzech obszarach współczesnych globalnych wyzwań cywilizacyjnych – energii, ekologii i klimatu. Dla artystów energia, ekologia i klimat stanowią źródło inspiracji, dla naukowców – są polem badawczym. Te wyzwania, które stoją przed współczesnym światem wymagają współdziałania i dlatego tak ważna jest debata publiczna i szukanie wspólnych rozwiązań.
Cykl imprez Science & Art ma z jednej strony umożliwić wymianę myśli naukowej między naukowcami z Niemiec i z Polski, prezentację osiągnięć wybitnych artystów z obu krajów oraz nawiązanie nowej współpracy, a z drugiej – przedstawić szerszej publiczności osiągnięcia nauki i sztuki – muzyki, fotografii i filmu, współczesnego malarstwa, inspirowanego naturą. Ważnym elementem jest chęć pokazania związków między zdawałoby się tak odległymi sferami życia jak nauka i sztuka. Spotkania warszawskie są trzecią z cyklu konferencji organizowanych od 2001 roku naprzemiennie w Polsce i w Niemczech – w Krakowie, Berlinie i Dreźnie.
W ramach tego wydarzenia odbędzie się seria wykładów poświęconych zmianom klimatycznym, ekologii, energetyce. Wykładom i dyskusjom naukowym, w których udział wezmą m.in. Krzysztof Żmijewski, Joanna Wibig, Jacek Oleksyn, Jerzy Vetulani towarzyszyć będą m.in. koncerty, w tym Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, oktetu smyczkowego Felixa Mendelssohna, a także performance Pawła Althamera, otwarcie wystawy Mirosława Maszlanko. Jerzy Miziołek przedstawi wyniki swoich badań nad dawną architekturą w Kawiarni Naukowej. Podziwiać będzie można wystawę zdjęć Andrzeja Tarkowskiego i Maxa von Tilzera.
Prof. Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:
To zupełnie nowe doświadczenie dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest to dla nas eksperyment, którego efekty poznamy dopiero po zakończeniu konferencji. Wkraczamy poprzez ten projekt na tereny, które pozostawały dla nas dotąd nieodkryte. W pierwszej kolejności to próba znalezienia odpowiedzi na pytania o związki nauki ze sztuką.
Czy artyści i naukowcy mogą się porozumiewać? Drugi cel to szukanie odpowiedzi na pytania – czy sposób działania ludzi nauki i sztuki i źródła ich aktywności są tak odległe, że nie mogą się porozumiewać? W czym nauka i sztuka są podobne i czy mogą się uzupełniać? Czy dzieła sztuki mogą być inspiracją dla uczonych i odwrotnie? Science & Art to także próba poszerzenia horyzontów, wyjścia z atelier malarza czy laboratorium chemicznego i wspólnej dyskusji, zastanowienia się, jaka może być rola tych dwóch środowisk w rozwiązywaniu globalnych problemów.
Organizatorem konferencji jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej – istniejąca już od 19 lat, niezależna, samofinansująca się instytucja pozarządowa typu non profit, która realizuje misję wspierania nauki. Fundacja zaangażowała się w realizację projektu Science & Art ze względu na swoją coraz większą aktywność międzynarodową wspierającą współpracę naukową uczonych m.in. z Polski i Niemiec oraz inne działania ułatwiające wymianę myśli naukowej, a także zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych.
Science & Art nie tylko spełnia te założenia, ale również poszerza je o wsparcie nowatorskiego i awangardowego projektu. Współorganizatorami i partnerami tego wydarzenia są m.in. Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Maxa Plancka, Fundacja Volkswagena i Akademia Otzenhausen oraz Greenpeace.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 roku i jest niezależną, samofinansując się instytucją pozarządową typu non profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. W latach 1991 – 2009 Fundacja w ramach realizowanych przez siebie programów przekazała do nauki ponad 360 mln zł.
Oferta Fundacji kierowana jest do indywidualnych naukowców i zespołów badawczych na najważniejszych etapach kariery naukowej. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznaje najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce – Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Prezentacja założeń oraz spotkanie z organizatorami odbędzie się w Sejmie RP w budynku G, sala 24, o godzinie 12 00.