Już po raz czwarty redakcja magazynu „Zwykłe Życie” organizuje wydarzenie skierowane do miłośników papieru. Czwarta edycja festiwalu Niech Żyje Papier! potrwa dwa dni – od 30 września do 1 października – w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Niech Żyje Papier! to nie tylko targi, na których pojawią się najbardziej kreatywni spośród producentów artykułów papierniczych i piśmienniczych, grafików czy wystawców branżowych. To również cały dzień przepełniony wydarzeniami towarzyszącymi: warsztatami, dyskusjami, rozmowami z ekspertami w tej dziedzinie.
Nasi wystawcy, wśród których znajdują się graficy, ilustratorzy, wydawnictwa, sklepy z artykułami papierniczymi czy rękodzielnicy, reprezentują bardzo różne podejście do papieru. Łączy ich jednak jedno – szacunek do tego niezwykle szlachetnego materiału – mówi Mateusz Bzówka.
Czwarta edycja festiwalu to szereg atrakcji. Podczas paneli dyskusyjnych, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak utrzymać się na rynku z niszowym magazynem aż 10 lat – o tym opowiedzą Marta Lipczyńska-Gil oraz Ewa Skibińska z kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms” – czy jak nie zginąć w kruczkach prawa autorskiego – tutaj pomoże Aleksandra Maciejewicz. Razem z Przemkiem Dębowskim z wydawnictwa Karakter zastanowią się, dlaczego większość książek wygląda tak, jak wygląda, zaś przyszłość reportażu naświetlą goście magazynu „Non/fiction”: Magdalena Budzińska, redaktor prowadząca wydawnictwo Czarne, Magdalena Kicińska, reportażystka, oraz Jakub Górnicki z platformy Outriders. Pojawi się również Honza Zamojski.
Dla kogo organizujemy to dwudniowe święto papieru? Dla osób, które kochają papier pod każdą postacią – prasy, książek, notesów, grafik, plakatów. Również dla tych, którzy na co dzień w duchu eko nie wahają się sięgać po nowe technologie. Poprzednie edycje Niech Żyje Papier! stworzyły silną kilkutysięczną grupę papierowych maniaków, którą chcemy kolejny raz powiększyć – mówi Marta Mach.
Redaktorki „Magazynu Miasta”: Kasia Dorda, Martyna Obarska i Marta Żakowska przywołają do życia Miasto z papieru, opowiadając o tym, jak wykorzystuje się papier w projektowaniu urbanistycznym, zaś Elmira Skarłosz z firmy Escribo omówi historię papierów japońskich.
Niech Żyje Papier! kolejny raz prezentuje również bogatą ofertę bezpłatnych warsztatów. Podczas tej edycji po raz pierwszy uczestnicy spotkają się z Magdaleną Rukasz z „Dobrze się składa”, która pokaże, jak wykonać lampę origami, a dobrze znany już bywalcom festiwalu Grzegorz Jarzynowski ze studia „Tusz za rogiem” poprowadzi zajęcia z rysunku botanicznego. Nie braknie też warsztatów z Riso z Oficyną Peryferie, kaligraficznych czy ilustracji i kolażu – te ostatnie poprowadzi Hekla Studio.
Szczegółowy program można znaleźć na stronach organizatora.
Niech Żyje Papier!
Od 30 września do 1 października 2017 roku
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa