Do 7 stycznia przyszłego roku można oglądać wystawę Translokacje modernizmu. Architektura Kambodży i Wietnamu w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 18.00.
Tytułowa „translokacja” to przenoszenie europejskich wzorców daleko poza granice samej Europy. W latach 60. XX wieku stało się tak z architekturą modernistyczną, która stopniowo została zaszczepiona na terenie Południowej Azji, przyjmując międzynarodowy, aktualny język form i czerpiąc przy tym ze źródeł lokalnej kultury i tradycji.
Agata Bonenberg postanowiła przyjrzeć się, w jaki sposób architektura staje się w rękach twórców narzędziem odbudowania tożsamości narodowej i odnowy kultury. Modernizm Kambodży i Wietnamu całymi garściami czerpie z cech lokalnej architektury – od słynnych świątyń Angkor po powszechny typ domu wiejskiego. Poszerzenie i znaczne wzbogacenie języka struktur i ornamentów stanowiło duże wyzwanie dla prostoty i uniwersalizmu wpisanego w założenia ruchu międzynarodowego.
Drugim tematem wystawy jest przemijanie. Liczne inwestycje i ogromne zapotrzebowanie inwestorów na tereny w centrach miast Południowej Azji mają zgubny wpływ na losy modernistycznej architektury, która znika z każdą chwilą. Fotografie Agaty Banenberg pokazują często budynki, które, choć dziś jeszcze stoją, jutro mogą być zmiecione z powierzchni ziemi… lub z czasem zostać przejęte przez naturę.
To wystawa o ludziach, ich codzienności, harmonii i ukrytym pięknie, ale też o upływie czasu i cicho postępującej zagładzie.
Translokacje modernizmu. Architektura Kambodży i Wietnamu
Wystawa fotografii Agaty Bonenberg
Wernisaż: 12 października 2017 roku o godzinie 18.00
Termin: Od 12 października 2017 do 7 stycznia 2018 roku
Muzeum Architektury we Wrocławiu