17 października o godzinie 17.00 w budynku Dworca Wrocław Główny będzie miało miejsce otwarcie 6. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass oraz wystawy Stories from the North Sea Anny Notebaert i Jeroena Heerwegha.
Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
W wystawach głównych pięciu edycji festiwalu wzięło udział 84 artystów z 37 krajów Europy. W ramach festiwalu realizowane są wystawy i projekty, m.in. Debiut Festiwalu, Szklana Witryna, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła Dolnego Śląska, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”, Szklany Autobus.
W projekcie Szklana Witryna uczestniczą studenci Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Projektują i wykonują witrynę sklepową. Najciekawsze i najbardziej oryginalne okno wystawowe otrzymuje nagrodę Rektora ASP we Wrocławiu, profesora Piotra Kielana.
W tym roku główna wystawa festiwalu – Stories from the North Sea – zaprezentuje prace Anny Notebaert i Jeroena Heerwegha.
Sztuka Anny Notebaert jest nierozerwalnie związana z morzem. Jej abstrakcyjne obiekty przypominają przedstawicieli podwodnej fauny i flory. Zafascynowana morskim wybrzeżem, poszukuje inspiracji w otaczającej ją przyrodzie. Anne Notebaert jest eksperymentatorką, a może bardziej explorerką, żeglującą po odkrytych, i nie odkrytych, zakątkach szklanych możliwości. Do realizacji swoich artystycznych obiektów stosuje całą gamę technik szklarskich – od tradycyjnej techniki hutniczej do zgrzewania i odkształcania szklanych elementów w piecach elektrycznych. Przysposobiła je i połączyła na swoje potrzeby, i z ich pomocą buduje oryginalne, szklane rafotwórcze organizmy. Czasem są to instalacje, do których wykorzystuje inne materiały, chociażby drewno Zeepoëzie, kiedy indziej grupy zróżnicowanych, rurkowatych form Zee-parfum – jednak zawsze „opowiadają” one historię morskiego brzegu. Woda często dopełnia prezentację jej instalacji i obiektów.
Jeroen Heerwegh z kolei nieustannie poszukuje sposobów na wykorzystanie materiałów, które pełnią bardzo istotną rolę w jego sztuce. W palecie stosowanych kolorów najczęściej ogranicza się do odcieni bieli i czerni, które nie odwracają uwagi od kształtu, ale go wzmacniają. Heerwegh stara się, by jego prace przyciągnęły uwagę widza. Kiedy oglądamy je z bliska, zauważamy pewne szczegóły, które nie były wcześniej widoczne. Oprócz czystego szkła i materiałów ceramicznych Heerwegh wykorzystuje też inne materiały, jak drewno i lina, aby wzmocnić silę przekazu obiektu.
Zarówno Anne Notebaert, jak i Jeroen Heerwegh eksperymentują z innymi materiałami niż szkło. Prace obu artystów łączy jednak właśnie materiał i… opowieści. Opowieści znad Morza Północnego, nad którym oboje mieszkają.
Stories from the North Sea – Anne Notebaert i Jeroen Heerwegh
Od 18 października do 5 listopada 2017 roku
Wernisaż: 17 października o godzinie 17.00
Europejski Festiwal Szkła Play with Glass
Wrocław