Weltschmerz – pod takim hasłem odbędzie się pierwsza edycja rezydencji artystycznych w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Weltschmerz, dosłownie „ból świata”, „ból istnienia”. Depresja, smutek, apatia, wynikające z myśli o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm; chandra – tak pojęcie definiuje słownik. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia” rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści Cierpienia młodego Wertera.
W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.
Czym jest jednak weltschmerz dzisiaj? Słowo pomimo upływu czasu i obcego brzmienia mocno zakorzeniło się w języku, a szczególnie w popkulturze. Wraz ze zmianą użytkownika zmieniło się również znaczenie. Dziś określenia weltschmerz często używamy prześmiewczo, aby wyrazić irracjonalność odczuwanego przygnębienia. Dzisiejszy „ból istnienia” to rozegzaltowana, patetyczna melancholia. Zaniknęła społeczna i filozoficzna strona tego stanu, rozbudował się za to skierowany na człowieka psychologiczny aspekt romantycznej chandry.
Program rezydencji Weltschmerz przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek zmagających się z rzeczywistością. Galeria Sztuki Współczesnej proponuje uczestnikom tygodniowy pobyt w Opolu, umożliwiając doświadczanie rzeczywistości z dala od centrum kraju, w rzeczywistości niekurortowej, nie oferującej morza, gór ani spektakularnych zabytków. W programie rezydencji organizatorzy zachęcają uczestników do przebywania w pokoju hotelowym, na tarasie galerii z widokiem na zatapiające się we mgle miasto, proponują spacery po terenach zielonych oraz zachęcamy do doświadczania płaskiego krajobrazu.
Uczestniczki rezydencji 2017 będą publikować w sieci zdjęcia lub filmy oznaczone #gswopole, zainspirowane pobytem lub zrealizują inne działania na portalach społecznościowych. Uczestniczki spotkają się ponadto z mieszkańcami miasta w ramach interwencji artystycznej bądź autorskiego wykładu.
Zofia Krawiec (ur. w Poznaniu) – krytyczka sztuki, kuratorka, dziennikarka kulturalna i artystka. Prowadzi feministyczny projekt instagramowy pt. Nuerotic Girl. Autorka książki Miłosny Performans. Mieszka i pracuje w Warszawie. Spotkanie z Zofią Krawiec odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w czytelni GSW.
Dominika Olszowy (ur. w Gorzowie Wlkp.) – artystka, realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację i scenografię. Absolwentka kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego. Tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad. Członkini i współzałożycielka gangu motorowerowego Horsefuckers M.C. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Efekty rezydencji artystycznej będą widoczne na Instagramie #gswopole w terminie od 10 do 17 listopada oraz od 11 do 17 grudnia.
Weltschmerz, rezydencje artystyczne w GSW
Uczestniczki: Zofia Krawiec, Dominika Olszowy
Kurtorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
Konsultacje literaturoznawcze: Sabina Wojtasiak
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu