Opór, kryzys, protest, ale też zmiana i rewolucja – to hasła, które krążą nad listopadowym programem kina w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Pytanie, czy i jak kino może być narzędziem politycznego oporu, jest głównym motywem retrospektywy Chrisa Markera.
Czy można stworzyć film prawdziwie zaangażowany politycznie, który będzie skutecznym narzędziem aktywizmu? Czy kino w ogóle może mieć moc zmieniania świata? Może – jeśli będzie rewolucyjne nie tylko w treści, ale przede wszystkim w formie – zdaje się odpowiadać Chris Marker, którego wpływ na historię kina i sztuk wizualnych jest odwrotnie proporcjonalny do uznania. Ten zmarły w 2012 roku reżyser był niewątpliwie jednym z mistrzów i prekursorów kina zaangażowanego. Retrospektywa Chrisa Markera przypomina, że pytania o wizualność oporu oraz jej wpływ na rewolucje i ruchy społeczne czy dokumentowanie ważnych i gwałtownych społecznych przemian wynikających z globalizacji były zadawane już wcześniej. Filmowcy wychodzący na ulicę z kamerą, żeby filmować demonstracje (oraz brać w nich udział), często zapominają, że nie robią tego po raz pierwszy.
Chris Marker działał na bardzo wielu wzajemnie przenikających się polach: filozofii, polityki, literatury, filmu, dokumentu, fotografii, a od lat 90. zajmował się głównie sztuką mediów. Był twórcą nieco wycofanym, pozostającym obok głównego nurtu francuskiej sztuki i kina drugiej połowy XX wieku, chociaż jego dzieła pojawiają się w zestawieniach najlepszych filmów wszechczasów, wciąż są na nowo odkrywane. Twórczość Markera jest bardzo obfita nie tylko pod względem liczby prac, ale przede wszystkim bogactwa tematów, kontekstów i problemów, którymi się zajmował. Większość z prezentowanych przez U-jazdowski, filmów Markera nie była pokazywana do tej pory w Polsce. Swoją premierę będzie miał także nowy dokument Chris Marker, Never Explain, Never Complain.
Listopad pachnie czerwienią, Chris Marker – retrospektywa
Kurator: Michał Matuszewski
Od 17 do 30 listopada 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski