27 maja 2010 roku o godz. 20.00 w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z Kwartalnikiem Filmowym, dotyczące filmowego modernizmu. Projekcję filmu Chlew Pierra Paolo Pasoliniego (Francja/Włochy 1969) poprzedzi wykład dr hab. Rafał Syski z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Chlew (Porcile/Porcherie), Włochy/Francja 1969, reż. i scen.: Pier Paolo Pasolini; zdj.: Tonino Delli Colli, Armando Nannuzzi, Giuseppe Ruzzollini; muz.: Benedetto Ghiglia; wyk.: Pierre Clémenti, Jean-Pierre Léaud, Alberto Lionello, Ugo Tognazzi, Anne Wiazemsky, Marco Ferreri inni.
Film składa się z dwóch części. Akcja pierwszej rozgrywa się w siedemnastowiecznych Włoszech w obozie kanibali. Akcja drugiej części toczy się we współczesnych Niemczech Zachodnich. Jej bohaterem jest młody mężczyzna, syn przemysłowca, który odczuwa erotyczny pociąg jedynie do świń.
Chlew to film na swój sposób piękny, w którym to, co nieprzyjemne czy wręcz obrzydliwe zostaje osłabione przez swą metaforyczność, nie jest to, bowiem naturalistyczny film o kanibalizmie i zezwierzęceniu. Pod względem tematyki i stylistyki Chlew stanowi kontynuacje wcześniejszych utworów Pasoliniego, który i tym razem w specyficzny dla siebie sposób mówi o niewinności, winie, pokucie, ludzkiej izolacji oraz relacjach pomiędzy zasadami rządzącymi społeczeństwem a ludzką wolą.
Kino Iluzjon
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
Sala im. Stefana Dembego
Warszawa