19 maja 2010 roku, podczas festiwalu filmowego w Cannes, międzynarodowa Rada Artystyczna programu ScripTeast przyznała Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Jacka P. Bławuta za Dzień czekolady. Jest to pierwszy polski scenariusz nagrodzony w Cannes. Specjalnym wyróżnieniem wyróżniona została Czeszka Irena Hejdova za Memories Of My Heart.
W skład Rady Artystycznej programu ScripTeast której wchodzą: Sandy Lieberson, dyrektor Film London, doradca Berlin Talent Campus, Antonio Saura, producent m.in. Fados i Salome, Manfred Schmidt, dyrektor Mitteldeutsche Medienförderung GmbH, Dariusz Jabłoński, Dyrektor Artystyczny ScripTeast wraz z Kierownikami Naukowymi programu: Tomem Abramsem, profesorem University of Southern California School of Cinematic Arts, ekspertem developmentu filmowego, scenarzystą i reżyserem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara filmu Shoeshine, Christianem Routhem, wieloletnim szefem selekcji Europejskiego Funduszu Scenariuszowego, konsultantem scenariuszowym, wykładowcą i ekspertem developmentu filmowego, przyznała Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego autorowi najlepszego scenariusza Europy Środkowej i Wschodniej czwartej edycji programu.
Nagrodzony scenariusz to Dzień czekolady Jacka P. Bławuta. W uzasadnieniu wyboru Rada napisała Dzień czekolady to urokliwa historia, która zajmuje się tak trudnym tematem, jakim jest reakcja dzieci na śmierć. To scenariusz napisany z wielką wrażliwością i wyobraźnią plastyczną, pomysł na odważny i niezwykły film rodzinny, zakorzeniony w centrum europejskiej kultury. Projekt, który dzięki jego rozważnemu podejściu do tematu i zachwycającym charakterom ma szansę na pozyskanie międzynarodowej publiczności.
Zwycięzca Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymał również czek na 10 000 euro.
W tym roku udział w ScripTeast brało udział 15 scenarzystów z dziewięciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy warsztatów od września 2009 pracowali nad scenariuszami z udziałem takich twórców jak Marc Caro, reżyser mi.in Delicatessen, Chris Collins, producent m.in.: Lata miłości, Licia Eminenti, Media Fund, Eurimage i Arte, Robert Jones, producent m.in. Unusul Suspects, Gosford Park, Joelle Levie, dyrektor Quebec division of Telefilm, Udayan Prasad, scenarzysta i reżyser m.in. Opa!, Jason Resnick, Dyrektor Sprzedaży Focus Films, Antonio Saura, producent m.in: Fados i Salome, Antonin Svoboda, producent m.in. Koszmaru Darwina i Edukatorów.
W tegorocznym ScripTeast uczestniczyli:
- Aurora, Kristina Buožytė & Bruno Samper (Litwa)
- Breaking News, Ana Agopian & Iulia Rugina (Rumunia)
- Burned, Hanna Slak (Słowenia)
- The Day Of Chocolate, Jacek P. Bławut (Polska)
- How To Make Friends, Gábor Ferenczi & Can Togay (Węgry)
- The Judgment, Stephan Komandarev & Marin Damyanov (Bułgaria)
- Memories Of My Heart, Irena Hejdová (Czechy)
- Polystyrene, Zuzana Belková (Słowacja)
- Radiogram, Rouzie Hassanova (Bułgaria)
- The Return, Maciej Pieprzyca (Polska)
- Riders, Janis Vingris (Łotwa)
- White Elephant, Maciek Wszelaki (Polska)
W trakcie siedmiodniowej sesji ScripTeast w Cannes koncentrowano się na promocji gotowych scenariuszy wśród europejskich filmowców. Służą temu współpraca z Producers Network (ponad 650 aktywnie działających producentów akredytowanych na festiwalu w Cannes) oraz ACE (klubem producentów europejskich), a także spotkania z przedstawicielami funduszy filmowych.
ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej, Narodowego Centrum Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production i we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Producers Network, Programem ACE, Final Draft, e-Talenta oraz festiwalami w Berlinie, Cannes i Karlowych Varach.