W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 6 grudnia odbędzie się debata dotycząca ochrony i upamiętnienia zachowanych do dzisiaj ostańców getta warszawskiego, które wkrótce mogą przestać istnieć. Jak je upamiętniać i ochronić? Czy znowu może toczyć się w nich codzienne życie? Czy powinny zostać pomnikami historii Warszawy? Czy miejsca, które stały się świadectwem śmierci mogą otrzymać drugie życie?
Pretekstem do podjęcia dyskusji będzie Waliców Project realizowany przez mediolańskich architektów Guido Morpurgo i Annalisę de Curtis, twórców architektonicznego projektu Memoriale della Shoah w Mediolanie i wykładowców na Wydziale Architektury Politechniki Mediolańskiej. Wraz ze swoimi studentami, zabiorą oni głos w dyskusji.
Do udziału w debacie zaproszei zostali prof. Guido Morpurgo, prof. Jacek Leociak, przedstawicieli władz m. st. Warszawy, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, działaczy miejskich oraz studentów architektury. Dyskusję poprowadzi Mikołaj Lizut.
Waliców Project ruszył w październiku 2016 roku. Wówczas kilkudziesięciu studentów architektury Politechniki Mediolańskiej i Politechniki Warszawskiej rozpoczęło zajęcia, podczas których na warsztat wzięli jako case study kamienicę przy ul. Waliców 14 i sąsiadujące z nią budynki. Celem było wypracowanie form upamiętnienia, ochrony i regeneracji zachowanych do dzisiaj fragmentów warszawskiego getta.
Efektem współpracy obu uczelni była wystawa prac studentów w Mediolanie. Wydarzenie było szeroko komentowane we włoskiej prasie. Podczas dyskusji Drugie życie kamienicy w Muzeum POLIN odbędzie się prezentacja wybranych projektów.
Przez cały dzień (6 grudnia w godzinach od 10.00 do 20.00) będzie można oglądać projekty włoskich i polskich studentów na wystawie Waliców Project w Sali Pomnikowej Muzeum POLIN.
Guido Morpurgo regularnie odwiedza Warszawę, której przeszłością jest zafascynowany i bardzo poruszony. Podkreśla, że dla niego Warszawa to współczesne Pompeje. Morpurgo porównuje Warszawę do miejsca wykopalisk archeologicznych, a jednocześnie zależy mu bardzo na dialogu społecznym wokół ostańców – ich ocalenia i zachowania pamięci o ich przeszłości. Jego ojciec – również architekt i profesor – odwiedzał powojenną Warszawę, zafascynowany jej odbudową z gruzów.
Drugie życie kamienicy – debata o ostańcach warszawskiego getta
6 grudnia o godzinie 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie