23 maja 2010 roku w Warszawie rozpoczął się międzynarodowy festiwal Teatr w przestrzeni publicznej. Przez sześć dni znane centrum artystyczne przy Lubelskiej 30/32 będzie miejscem warsztatów, spotkań i prezentacji najważniejszych grup teatralnych pracujących poza budynkiem teatru. W ciągu dnia uczestnicy warsztatów będą pracować między innymi z taki grupami teatralnymi jak Public Movement, Akademia Ruchu czy Poste Restante, efekt tej pracy zostanie zaprezentowany ostatniego dnia w czasie zamknięcia festiwalu.
Wieczory w ramach Festiwalu to otwarte dla wszystkich spotkania z twórcami, naukowcami, ludźmi teatru. W ramach wieczornych prezentacji będzie można zobaczyć fragmenty spektakli, pokazy pracy oraz unikalnej dokumentacji dotyczącej najważniejszych polskich zjawisk związanych z teatrem w przestrzeni publicznej. Wieczory staną się też okazją do spotkania prowadzących festiwalowe warsztaty i obejrzenia dokumentacji ich projektów, poznania ważnych interpretacji i źródłowych opowieści o doświadczeniu.
Cały festiwal został pomyślany jako laboratorium teatru w przestrzeni publicznej. Przedmiotem analizy będą wszystkie jego aspekty: społeczny, związany z różnego rodzaju społecznościami – mieszkańcami, przechodniami, użytkownikami i in. oraz materialny, wynikający z architektury, krajobrazu, układu przestrzennego i kontekstu historycznego. Festiwal będzie też okazją do spotkania z twórczością zarówno mniej znanych grup teatralnych, jak i gwiazd o międzynarodowej renomie. Szczególnie interesujące będą tu pokazy izraelskiej grupy Public Movement, która gościła w Polsce w zeszłym roku, a teraz powraca z nowym projektem.
Prezentacja pracy Akademii Ruchu będzie rzadką okazją zapoznania się z ich ostatnimi poszukiwaniami, natomiast pokaz grupy Poste Restante da przedsmak ich spektaklu Sanatorium Fryderyk prezentowanego podczas październikowego Międzynarodowego Festiwalu WARSZAWA CENTRALNA organizowanego przez Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka. Marta Ladjanszki, węgierska choreografka i tegoroczna laureatka programu Artists-in-Residence Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury – Pro Helvetia, zrealizuje eksperymentalny projekt taneczny w przestrzeni miejskiej.
Festiwal otworzy prezentacja teatrów mieszczących się w budynku przy Lubelskiej 30/32, czyli komuny/warszawa, Scena Lubelska oraz Studium Teatralnego. Jednego wieczora, przechodząc z teatru do teatru będzie można obejrzeć pokazy pracy i przedpremierowe fragmenty najnowszych produkcji, podejrzeć teatralne życie od kuchni i odnaleźć się w tej niezwykłej przestrzeni.
Finałem całego projektu będzie otwarta prezentacja akcji i interwencji teatralnych, połączona z wieloma atrakcjami w kamienicy, finisażem wystawy prac fotograficznych poświeconych mieszkańcom kamienicy, oraz afterparty zorganizowanym we współpracy z Deficyt barem. Zacznie się on 29 maja o godzinie 17.00
Warsztaty
Warsztaty praktyczne
Akademia Ruchu – Iconosphere
Public Movement – Public Movement
Marta Ladjanszki – Sense The Space
Poste Restante – The State Of Exception
Warsztaty teoretyczne
Joanna Ostrowska – Can Theatre Be Public Space?
Agnieszka Wlazeł, Agata Etmanowicz – Question Zone
Wieczory
Niedziela
Trzy teatry
Poniedziałek
Dorota Sajewska – O nieteatralnych przestrzeniach Teatru Dramatycznego
Public Movement – O sobie
Wtorek
Agata Chałupnik – O Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy
Wojciech Kurkowski – O Akademii Ruchu
Środa
Leszek Kolankiewicz – O wyprawach teatru Gardzienice
Poste Restante – O sobie
Czwartek
Mateusz Kanabrodzki – O Teatrze Węgajty
Marta Ladjanszki – O działalności L1 DanceLab w Budapeszcie
Piątek
Łukasz Drewniak – O Terenie Warszawa
Mirosław Pęczak – O Pomarańczowej Alternatywie
Sobota
Finał