Z pasji do folkloru i chęci niesienia pomocy w Krakowie zrodziła się nietypowa, ale niezwykle ważna inicjatywa. Czy można połączyć folklor oraz honorowe krwiodawstwo? Miłośnicy ludowych pieśni i tańca poprzez inicjatywę Mam folklor we krwi pokazują, że można i w styczniu pokażą ponownie.
Nie ulega wątpliwości, że warto dzielić się tym, co mamy dobrego i nawzajem sobie pomagać. Są jednak sposoby pomocy, które w polskim społeczeństwie wciąż cieszą się zbyt małą popularnością, choć mogą uratować komuś życie. Krwiodawstwo jest jednym nich. Dlatego każda akcja, która je promuje zasługuje na szczególną uwagę. Zwłaszcza w świetle regularnie pojawiających się apeli i alarmów o niedoborach zapasów w bankach krwi.
Mariusz Brząkalik, chórzysta i tancerz jednego z krakowskich akademickich zespołów pieśni i tańca postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i namówić koleżanki i kolegów do aktywnego udziału w oddawaniu krwi, połączonego z promocją rodzimego (i nie tyko) folkloru. Tak narodziła się akcja Mam folklor we krwi.
Mam folklor we krwi to dzielenie się z innymi swoją miłością do folkloru oraz dumą z niego przy jednoczesnej promocji honorowego oddawania krwi. Uczestnicy akcji poprzez zespołowe wyjścia na krwiodawstwo, a docelowo także wyjazdowe akcje krwiodawstwa, dzielą się tym, co mają najlepszego – pasją i dobrym sercem. Wszystko to w pięknych, polskich strojach regionalnych, których pojawienie się ośrodkach krwiolecznictwa i centrach krwiodawstwa zawsze budzi na twarzach personelu i innych dawców szczerą radość.
Czasem wydawać się może, że poszczególne Zespoły rywalizują między sobą. Ta akcja pokazuje jednak, że to mit i całe folklorystyczne środowisko może połączyć jeden wspólny, szczytny cel – mówi Mariusz Brząkalik, pomysłodawca inicjatywy Mam folklor we krwi.
I nie rzuca słów na wiatr. Poza macierzystym zespołem chęć uczestnictwa zadeklarowały już dwie kolejne grupy: Zespół Regionalny Magurzanie z Beskidu Żywieckiego, tegoroczni zdobywcy Złotej Ciupagi na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i krakowski Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus.
Więcej informacji na temat akcji Mam folklor we krwi znaleźć można na stronie inicjatywy na Facebooku, gdzie znajdą się również informacje o kolejnych wyjściach folkowych krwiodawców.
Mam folklor we krwi
Najbliższy termin: styczeń 2018
Kraków