Od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu potrwa wystawa Sonji Koczuli.
Sonja Koczula maluje i rysuje najczęściej w oleju, ale rownież techniką mieszaną lub grafitem; ciemne linie przechodzące w szerokie pasy, na jasnym tle, na plótnie lub papierze. Znaki cechuje duża siła, a ich forma waha sie zawsze pomiędzy niedbałaą notatką a obrazowym symbolem. Jasno i pewnie odcinają sie od niezdefiniowanego, otwartego otoczenia. Wyłaniają sie z głębokiego tla obrazu, zbliżają, niemal unoszą, aż – częściowo jeszcze przysłonięte jasną, przejrzystą warstwą, niby cienka skóra – dominują na pierwszym planie. Najcześciej nie do końca odkryty, poszarpany brzeg ciemnego rysunku, cienkie, z trudem rozpoznawalne linie, ktore niczym podziemne korytarze przecinają przestrzeń pod jasną, plamistą powierzchnią lub są odsłonięte przez delikatne zdarcie górnej warstwy, pozwalają przypuszczać, ze pod tym, co widoczne, kryje się świat bogatej symboliki.
Otwiera się inna przestrzeń świata. Przestrzeń, ktorej nie można wyraźnie doswiadczyć, ktora czyni wyrazistą nie tylko ciemność znakow, ale tez kolory będące przebłyskiem pomysłu, cieniem pod jasną barwą pierwszego planu lub jaskrawą plamą, która rozrywa powierzchnie, tępa i niedostepna, jakby przykryta warstwa chmur, pozwala dostrzec to, co kryje sie pod spodem. Pełne dynamiki obrazy każą biec naszemu spojrzeniu nie tylko przez dominujące, cześciowo ukryte scieżki, ale rownież do środka kompozycji, od tego, co wyraźnie widoczne, do niewyraźnego świata. Obydwa światy, widoczny i ukryty, jasny i niewyraźny, w obrazach Sonji Koczuli stanowią bowiem jedną całość, są powiązane zarówno kompozycją, jak i trescią: widoczne linie pokrywa cześciowo jasny kolor, przenosząc linie na drugi plan.
Bywa jednak, ze odnajdują sie znów w niewielkich, jednak głębokich zadrapaniach, które, przecinając powierzchnie, pozwalają sięgnąć do ciemności. Wyraźnym znakom czesto towarzyszy ukryty cień lub osadzony w głebi kolor. Obrazy Sonji Koczuli przemawiają do widza niczym przesłanie, ale takie, ktorego jezyk jest obcy, nie zna się jego alfabetu.
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego
ul. T. Kościuszki 3
37-700 Przemyśl