Do 18 czerwca 2010 roku w Galerii Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu potrwa projekt Michała Bieńka Wracamy z polowania, który podejmuje problem mocno nadal zakorzenionego w kulturze męskiego wzorca, nierozerwalnie związanego z przemocą. Odwołuje się do motywów zaczerpniętych z dziecięcych zabaw (w tropienie, w zabijanie, w wojnę), z klasycznej baśni i horroru filmowego (figura człowieka-psa, człowieka-wilka, wilkołaka).
Przede wszystkim jednak czerpie ze specyficznej stylistyki i obrzędowości myśliwskiej, a także z pornografii – znajdując paralelę między tym, co seksualne (wyuzdane) i tym, co związane jest z agresją, z brutalną siłą, zdobywaniem i kolekcjonowaniem trofeów, a także z twórczą niemocą, która kompensuje się w zadawaniu śmierci.
Michał Bieniek – w latach 1999-2004 studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego Dyplom Roku w 2004 roku. Prezes Zarządu Fundacji ART TRANSPARENT i jednocześnie współtwórca oraz kurator wrocławskiej Galerii !Sputnik (do 2006 roku); jest pomysłodawcą Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL i zajmuje się jego organizacją od pierwszej edycji w 2003 roku.
Ponadto współpracował w charakterze kuratora z festiwalem Wrocław Non Stop (w 2008 roku zrealizował w jego ramach projekt Pomiędzy wyspami). Jest pomysłodawcą, koordynatorem i opiekunem wrocławskiej Galerii Mieszkanie Gepperta (Otwarta Pracownia Gepperta). Był – ze strony polskiej – kuratorem portugalsko-hiszpańsko-polskiego festiwalu sztuki współczesnej Art and Society w portugalskim Porto.
Od 2009 roku kurator międzynarodowego festiwalu sztuki współczesnej Sztuka po przejściach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku; nominowany do nagrody Gazety Wyborczej wARTo 2009 za przygotowania 6 edycji SURVIVALU oraz 2010 za przygotowanie 7 edycji SURVIVALU. Laureat kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej wARTo w 2010 roku. Zajmuje się instalacją, wideo i rzeźbą, pisuje teksty krytyczne.
Michał Bieniek Wracamy z polowania
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Wystawa czynna od 29 maja do 18 czerwca 2010 roku