Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają 22 marca na spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, autorem reportażu Koronkowa robota poświęconego najgłośniejszej historii kryminalnej międzywojennej Polski, znanej jako „sprawa Gorgonowej”. Rozmowę z reporterem poprowadzi Paulina Małochleb.
Spotkanie nieprzypadkowo odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kultury. Do 8 kwietnia na wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm można zobaczyć m.in. przedwojenny projekt Domu Kolejarza we Lwowie, przy którym pracował architekt i inżynier Henryk Zaremba – ojciec tajemniczo zamordowanej Lusi.
Gorgonowej zarzucano brutalny mord na młodej Zarębiance, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Oskarżona od tego momentu stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej. 20 września 1932 roku w więzieniu przy Kazimierzowskiej we Lwowie, gdzie osadzono Gorgonową, przyszła na świat jej córka Ewa. Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. Wierzyła w jej niewinność, ale nie potrafiła tego dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła.
Cezary Łazarewicz w swojej najnowszej książce próbuje nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku. Cezary Łazarewicz powraca do najsłynniejszego poszlakowego procesu II RP nie tylko po to, żeby drobiazgowo zrekonstruować okoliczności samej zbrodni, ale przede wszystkim, żeby sportretować epokę. Sprawa Gorgonowej jest soczewką, w której skupia się całe społeczeństwo: żądna krwi ulica, prowincjonalni policjanci, słynni oratorzy, postępowa dziennikarka z Warszawy, redakcje wielkich gazet, drukujące na wyprzódki relacje z sali sądowej. I w tym wszystkim tajemnicza czarnowłosa kobieta z Bałkanów, która może zabiła, a może nie.
Jacek Dehnel
Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem
22 marca 2018 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie