W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska otwarto wystawę 96 grafik Marca Chagalla, stanowiących ilustracje do książki Mikołaja Gogola "Martwe Dusze".
Pokazywane po raz pierwszy w Polsce grafiki zostały wypożyczone z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi, rodzinnym mieście artysty. Wykonane w technice akwaforty czarno-białe grafiki powstały w latach 1923-27 na zlecenie jednego z francuskich wydawców powieści rosyjskiego pisarza.
Marc Chagall (1887-1985) urodził się w rodzinie chasydzkich Żydów. W 1910 r. wyjechał na stypendium do Paryża. W latach 1914-1922 przebywał w Rosji. W 1937 r. otrzymał obywatelstwo francuskie. W czasie wojny wraz z rodziną wyjechał do Nowego Jorku. Od 1947 r. mieszkał w Paryżu. Zmarł we francuskim Saint-Paul-de-Vence.
Chagall był wybitnym przedstawicielem Ecole de Paris, nowatorskiej grupy malarzy reprezentujących różne tendencje artystyczne, działających w stolicy Francji. Początek działalności grupy datuje się na lata 1907-14, kiedy to pojawił się kubizm. Chagall stworzył indywidualny styl posługując się poetycką metaforą, inspirowaną m.in. żydowską tradycją.
Wystawa grafik Chagalla w Gdańsku potrwa do końca lutego 2007 r.