19 czerwca 2010 roku o godzinie 16.00 w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się Galeria Filmu: Laterna Magica. Kino jako wynalazek surrealistów. Prowadzenie: Kamila Wielebska.
W ramach programu filmowego w Muzeum Narodowym w Krakowie zostaną zorganizowane cztery cykle wykładów, podczas których prelegenci zwrócą uwagę na nierozerwalny związek filmu z innymi formami kultury wizualnej oraz rozwiną problemy, pojawiające się na Galerii Sztuki Polskiej XX, takie jak: relacja pomiędzy filmem animowanym i innymi dziedzinami twórczości, feminizm w sztuce, reprezentacja Holocaustu w kulturze, surrealistyczne wątki w filmach artystów współczesnych na tle kultury światowej. Wykłady poprowadzą: Mariusz Frukacz, Ewa Opałka, Joanna Ostrowska, Kamila Wielebska.
W ramach wykładu wyświetlony zostanie film Jacka Koprowicza Medium (1985), 98′, horror którego akcja rozgrywa się jesienią 1933 roku, w kilka miesięcy po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, w nadmorskiej miejscowości Zoppot. Pokazany on zostanie w kontekście filmów Paryż śpi René Clair z 1924 roku oraz Monsieur Fantômas Ernsta Moermana, nakręconego na plaży w 1937 roku. W ramach wykładu zostanie pokazana także instalacja Zuzanny Janin Majka z filmu (Szaleństwo Majki Skowron), 2009, 5 odcinków i trailer Shelter-Skelter, (w kooperacji z Tomaszem Kozakiem).
Wykład z cyklu: Filmodrom. Witajcie w świecie fantazji.
Współczesna kultura jest terenem swobodnego dryfowania tysięcy obrazów, które każdego dnia tworzą nowe relacje, układy, związki i konstelacje. Filmy współczesnych artystów podążają za tym przepływem i bawiąc się nim, dekonstruują, rekonstruują i poddają go wnikliwej analizie i krytyce. Jednocześnie same tą falę współtworzą, będąc dla autorów i widzów sposobem uczestnictwa w doświadczeniu rzeczywistości i absurdu świata. Podczas cyklu wykładów zatytułowanych Filmodrom zostaną zaprezentowane filmy reżyserów i artystów współczesnych, dla których granica między snem, fantazją, marzeniem i ową rzeczywistością jest często bardzo płynna, a dzięki swej artystycznej wrażliwości przenikają do zbiorowej podświadomości, aby przenieść nas w obszary nadświadomego. Prezentowane podczas pokazów filmy zostaną umieszczone w szerszej tradycji kina artystycznego ze szczególnym nawiązaniem do tradycji surrealistycznej sięgającej nie tylko do twórczości Luisa Buñuela, lecz nawet nieco głębiej, być może nawet do samych jego początków.
Kamila Wielebska – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką współczesną widzianą w szerokim kontekście kulturowym, interesuje ją szczególnie redefiniowanie pojęć, przewartościowywanie idei i poszukiwanie źródeł nowoczesności, a także wszystko to, co wymyka się spod kontroli. Redaktorka strony Intertekst wydawanej przez CSW Łaźnia w Gdańsku. Obecnie (wraz z Kubą Mikurdą) pracuje nad redakcją książki Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim, która ukaże się w lipcu tego roku. Publikowała m.in. w Odrze, Czasie kultury, Ha!arcie, Panoptikum, Obiegu, a także w katalogach wystaw.