Wrocławska wystawa „The Gypsy Trips” to pisana obrazami opowieść o spotkaniach autora z podzieloną na klany romską wspólnotą. Wystawie towarzyszy wydany w Norwegii katalog zawierający 60 ilustracji i 20 krótkich opowiadań opisujących spotkania autora z przedstawicielami różnych klanów.
Wystawa norweskiego fotografika Haralda Moedbe „The Gypsy Trips” pokazuje, jak ich określa sam autor, ostatnich wolnych ludzi Europy. Obraz tej wolności, który fascynuje nas swoim romantycznym urokiem, jednocześnie pokazuje też cenę, którą trzeba za nią zapłacić. Obok przykładów wschodniego wręcz przepychu widzimy ludzi żyjących w skrajnej, zupełnie dla nas niewyobrażalnej nędzy. Charakterystyczne jednak jest, że oglądając te fotografie mamy nieodparte wrażenie, iż ludzie ci są naprawdę szczęśliwi. Na większości fotografii widzimy uśmiechnięte dzieci, szczęśliwe rodziny, wesołe i zalotne kobiety, dumnych mężczyzn. Może ten uśmiech na ich twarzach wynika po prostu z nieświadomości, że można żyć inaczej, czyli tak jak my i inni mieszkańcy naszego bogatego i cywilizowanego kontynentu.
Harald Medboe jest norweskim fotografikiem. Pracę swoją rozpoczął na początku lat 70-tych, jako fotograf Narodowego Teatru w Oslo, później działał jako niezależny fotograf, autor albumów fotograficznych (miedzy innymi „ Hermansen” wydany w Norwegii, Szwecji i Danii oraz „Rrom-gypsy trias” wydana w Norwegii), powieści biograficznej „Shit a cell”, płyty z własnymi utworami „Songs From Boredom Hotel”. Harald Medboe jest również znany w Polsce. W roku 1985 pokazywał swoje prace w Galerii Fotografii ”Domek Romański” we Wrocławiu oraz w galerii „Stodoła” w Warszawie. Jego zdjęcie, w roku 1981, znalazło się na okładce albumu jednego najpopularniejszych polsko–norweskich muzyków Andrzeja Dziubka (Andrej Nebb) i zespołu De Press „Block to block”. Płyta ta i jej okładka miała szeroką recepcję również w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, Holandia itp. Została jednocześnie uznana za najlepszą płytę z muzyką rockową w historii Norwegii.