25 czerwca 2010 r. rozpoczyna się w Poznaniu wielkie doroczne święto sztuki – 20 edycja maltafestival poznań. W programie aż 87 wydarzeń: przedstawienia teatralne i taneczne, koncerty, działania performatywne, projekcje filmowe, projekty z zakresu sztuk wizualnych, dyskusje i spotkania z twórcami. Najbliższe dziewięć dni wypełnione będą po brzegi kulturalnymi atrakcjami.
Działania w strefie miejskiej inaugurują w tym roku NOWE SYTUACJE w zmienionej kuratorskiej formule. O godzinie 10.00 przy ul. Wilkońskich/Dąbrowskiego 29 nastąpi Odkrycie fresku w fabryce konserw. Ujawniając fikcyjną historię budowy minaretu i nawiązując do sytuacji, która może stać się faktycznym udziałem mieszkańców miasta – w przypadku realizacji zainicjowanego podczas zeszłorocznej Malty projektu Joanny Rajkowskiej Minaret – akcja Michała Stachyry w istotny sposób porusza problem przestrzeni publicznej.
W samo południe na stadionie im. E. Szyca rusza akcja Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej. Zrealizowany również w ramach NOWYCH SYTUACJI projekt Fundament Ruina jest próbą reaktywowania miejsc zaniedbanych i opuszczonych. Projekt zakłada aktywne uczestnictwo widzów, które ma być motorem napędowym pozytywnych zmian.
O godzinie 17.00 na Starym Rynku pojawi się, namiesza w głowach, a zaraz potem zniknie Pięścian grupy Twożywo.
W tym samym czasie (17.00) w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego zaprezentowany zostanie film Les risques du métier (Dlaczego kłamały), będący klasyką gatunku filmu sądowego, w reżyserii André Cayatte. Jest to również debiut filmowy Jacques Brel’a, który zagrał jedną z ról, a także skomponował muzykę do tego filmu.
Pokaz filmu będzie swego rodzaju zwiastunem wieczornego koncertu zatytułowanego In Search of the Soul of Jacques Brel, który odbędzie się o 20.00 w hali Arena. W trakcie dwugodzinnego koncertu usłyszymy piosenki Brela w wykonaniu: Marca Almonda, Dagmar Krause, Czesława Mozila (Czesław Śpiewa), Arno, Mouron oraz bratanka słynnego barda – Bruno Brela.
Praca Filipa Berte Eutopia, to część jego projektu House of Eutopia zapoczątkowanego w 2006, w którym artysta zastanawia się nad spoistością europejskiego społeczeństwa i związkami człowieka z przestrzenią, szczególnie w wielkich miastach. Będzie ją można obejrzeć w Starej Rzeźni przez cały czas trwania festiwalu o: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00.
W ramach nurtu IDIOM, o godzinie 17.00 w Sali Wielkiej CK Zamek zobaczymy Assassins zespołu Random Scream. Jest to broadwayowski musical badający ciemną stronę amerykańskiej historii i obalający mit Amerykańskiego snu i patriotyzmu. Ogromnym atutem jest muzyka skomponowana przez Stephena Sondheima, który jest również autorem tekstów piosenek.
Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym programie maltafestival znajdują się też spektakle poznańskiego Teatru Polskiego. O godzinie 18.00 zapraszamy na Mistrza i Małgorzatę w reżyserii Grigorija Lifanowa.
Alain Platel, wybitny flamandzki choreograf, reżyser, i twórca wideo-artu zaprezentuje wraz ze swoim zespołem Les Ballets C. de la B., najnowszy spektakl Out of Context – for Pina. W swoim przedstawieniu Platel skupia się na dwóch głównych motywach: człowieku i jego psychicznym bólu i nadwrażliwość oraz będącym w stanie histerii ciele (godzina 19.00 – MTP).
Kolejny gość na Malcie – poznański Teatr Wielki –zaprezentuje Cyganerię Pucciniego w reżyserii Agaty Dudy – Gracz, pod muzycznym kierownictwem Gabriela Chmury. Spektakl ten, pokazywany w Starej Gazowni o 21.30, inauguruje cykl przedstawień plenerowych Teatru Wielkiego w Poznaniu, które od tego roku będą wieńczyły każdy kolejny sezon artystyczny.
Wieczorna NOWA SYTUACJA to Notatnik Poznania czyli zupełnie nowa perspektywa zwiedzania obcego miasta stworzona przez przyjezdnych Michała Górczyńskiego i Patryka Tik Tak Matelę. Zaproponowana forma muzyczna nazwana została utworem – opowieścią i polega na przekształcaniu dźwięków miasta w muzykę (przejście podziemne pod Rondem Kaponiera, godz. 21.00).
W Kinie Muza, o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz filmu Felixa van Groeninga – Boso ale na rowerze. Seanse odbywać się będą w trakcie całego Festiwalu (dokładny program w Kinie Muza).
O godzinie 22.00 na Placu Wolności, czeka nas widowisko The Bell brytyjskiej grupy Periplum. Spektakl inspirowany Andriejem Rublovem Tarkowskiego i Ran Kurosawy to spektakularna opowieść o starciu klanów w skonfliktowanym kraju, gdzie wrogowie – zaślepieni wzajemną nienawiścią – chcą się wzajemnie zmieść z powierzchni ziemi.
W cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie zapraszamy na godzinę 24.00 do Starego Browaru (Przestrzeń Centrum) na premierę spektaklu Site Specific – Przesilenie letnie – rezultat współpracy trzech osób: performerki i choreografki Magdaleny Przybysz, performerki i artystki wideo Zorki Wollny oraz kompozytorki Anny Szwajgier.
W Klubie Festiwalowym o godzinie 23.00 wystąpi zespół Biff a po koncercie zapraszamy na znane już i lubiane Silent Disco.