14 lipca 2010 r. o godzinie 17.00 na placu przy Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się koncert zespołu FASO Djigui z Burkina Faso. Oprócz żywiołowej muzyki urzeka treść i głęboki przekaz pieśni. FASO Djigui (nadzieja ludzi) walczy słowem o lepszy świat szanujący uniwersalne wartości. Śpiewają o potrzebie utrzymania pokoju, solidarności z drugim człowiekiem, czy też ochronie natury.
Zespół powstał 2 lata temu rekrutując najlepszych muzyków dziecięcych. W jego skład wchodzą Adama Koita, Assita Kouyate, Massa Dembele, Noumassan Dembele, Kader Coulibaly oraz dyrektor artystyczny Moussa Ouattara. Wokalistka i tancerka Asita Kouyate pochodzi ze znanej rodziny griotów (opowiadaczy i muzyków). Ma dopiero 12 lat a zdążyła już nagrać 2 płyty. Jej utwory usłyszeć można w mediach Afryki Zachodniej. Pozostali członkowie zespołu zostali wyselekcjonowani przez Moussę Ouattara – muzyka, opowiadacza, malarza i pisarza, który od wielu już lat tworzy i realizuje projekty artystyczno – pedagogiczne w Europie i Afryce przyczyniając się wzajemnego poznania kultur obu kontynentów.
Wszyscy posługują się tradycyjnymi instrumentami z Afryki Zachodniej: jembe, dundun, kora, grzechotki, ngoni, balafony, tamani. Najmłodszy z muzyków – 11-sto letni Kader Coulibaly, urzeka wszystkich wirtuozerią gry na bębnach – jembe. Bracia Massa Dembele, Noumassan Dembele to mistrzowie gry na balafonie – tradycyjnym instrumencie afrykańskim zwanym Afrykańskim ksylofonem.
Muzyka, którą grają, czerpie z ponad tysiącletniej tradycji. Spośród znanych i wywodzących się z Burkina Faso ponad sześćdziesięciu różnych rytmów, w utworach FASO Djigui odnajdujemy trzy – Bouwaba, Madingue i Senefo. Madingue jest najstarszym z nich, obecnym w kulturze burkinabejskiej od ponad dziesięciu wieków. Młodzi muzycy przelewają w grane utwory młodzieńczą żywiołowość i energię. Często podczas występów pokazują jak wprawni są w grze na swoich instrumentach – nawet gdy przychodzi im grać w pozycji leżącej – trzymając w stopach ciężki balafon nad sobą.