13 lipca 2010 r. o godzinie 18.30 na warszawskiej Pradze odbędzie się dyskusja z cyklu Czytanki dla robotników sztuki: Czytanki rewolucyjne – Prawo do miasta. Dyskusje poprowadzi Ewa Majewska.
Z okazji 221 rocznicy wybuchu Rewolucji Francuskiej, zwanej też Wielką, organizatorzy proponują wycieczkę po sprzecznościach późnego kapitalizmu z tekstami Henri Lefebvre’a i György Lukácsa w zanadrzu. Choć pogoda, podobnie zresztą, jak sytuacja polityczna, skłaniałyby raczej do praktycznej realizacji apoteozy lenistwa, uczestnicy – realizując mieszczański ideał samoograniczania, zajmą się rekonstrukcją miejskich utopii, teorii krytycznej i romantycznej miłości.
Prawo do miasta to – twierdzi Lefebvre – prawo do miasta jego mieszkańców. Nie współczesnych Olimpijczyków – klasy rządzącej, która już nigdzie nie mieszka, gdyż nieustanna mobilność stała się jej życiową praktyką, ale proletariatu – tych, którzy zmuszeni są mieszkać tam, gdzie mogą – ludzi skazanych na swoje miejsce pobytu, których przemieszcza się zgodnie z wymogami mody, których osiedla się poza granicami centrum i których stłacza się w umożliwiających zaledwie przeżycie, ale nie prawdziwe życie domach.
Proponowane lektury:
H. Lefebvre, Prawo do miasta, 1967
H. Lefebvre, Społeczeństwo obywatelskie, 1986
G. Lukács, W stronę romantycznej filozofii życia oraz Forma roztrzaskana o życie: Soren Kierkegaard i Regine Olsen [w:] Pisma krytyczno-teoretyczne Georga Lukacsa, Warszawa 1994
dr Ewa Majewska [1978] filozofka feministyczna, krytyczka sztuki, aktywistka. Prowadzi zajęcia na Gender Studies przy ISNS UW. Studiowała filozofię oraz dorywczo – romanistykę i gender studies. Doktorat poświęcony problematyce rodziny w filozofii społecznej obroniła w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego w 2007 roku, został wydany jako książka Feminizm jako filozofia społeczna. Szkice z teorii rodziny w roku 2009. Współautorka i redaktorka wielu książek m.in. Zniewolony Umysł II; Neoliberalizm i jego krytycy; Równa szkoła; Futuryzm Miast Przemysłowych. Współzałożycielka (wraz z Aleką Polis) artystycznego teamu kobiecego Syreny Tv, oraz stowarzyszenia W stronę Dziewcząt. Uczestniczy w inicjatywie Indeks73 na rzecz wolności w kulturze. Jest niewierząca, mieszka w Warszawie.
Czytanki dla robotników sztuki to cykl seminariów w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy 2010. Nawiązujemy do tradycji otwartych uniwersytetów, artystycznych grup samokształceniowych i wolnej edukacji.