Otwarta Pracownia Sztuki działająca przy legnickiej Galerii Sztuki zaprasza na wakacyjne warsztaty plastyczne. Zajęcia są bezpłatne a organizatorzy zapewniają materiały plastyczne.
W ramach zajęć odbędą się otwarte sobotnie warsztaty plastyczne, w trakcie których dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli m.in. poznać tajniki malarstwa, decoupage, samodzielnie zaprojektować i wykonać biżuterię, oryginalną maskę czy grafikę.
Harmonogram warsztatów:
- 21 lipca, godz. 11.00: Decoupage – ozdabianie przedmiotów codziennego użytku za pomocą serwetkowego wzoru, m.in.: talerzy, butelek, doniczek
- 28 lipca, godz. 11.00: Z papieru wyplatane – wyplatanie recyklingowych przedmiotów z papieru gazetowego, m.in.: koszy, kloszy na lampy
- 4 sierpnia, godz. 11.00: Kolory – warsztaty malarskie – artystyczne eksperymenty na tapecie
- 11 sierpnia, godz. 11.00: Zgadnij kim jestem – tworzenie ozdobnych papierowych masek
- 18 sierpnia, godz. 11.00: Grafika warsztatowa: linoryt – prezentacja techniki druku wypukłego
- 25 sierpnia, godz. 11.00: Budujemy miasto – zajęcia mające na celu przestrzenne zagospodarowanie powierzchni miejskiej
Rusza także nowy projekt dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W jego ramach do grudnia odbywać się będą bezpłatne warsztaty artystyczne z malarstwa, rysunku, kolażu, scrapbookingu, tkaniny, wyszywania, emisji głosu oraz literackie, teatralne, z grafiki komputerowej i filmowe, jak też plener oraz publiczny pokaz prac uczestników projektu.
W ramach projektu trzy pokolenia uczestników będą mogły twórczo się rozwijać, wzajemnie się od siebie ucząc, przekazując sobie umiejętności właściwe swojej generacji. Zadanie oswoi ich z twórczością plastyczną, wzmocni więzi rodzinne i sąsiedzkie. Obudzi w uczestnikach poczucie własnej wartości poprzez nabycie nowych umiejętności i kontakt z interesującymi ludźmi, stworzy przestrzeń do dialogu między różnymi grupami wiekowymi.
Wakacyjny harmonogram warsztatów:
- I blok: RODZINA na tapecie: 22, 29 czerwca
W ramach bloku odbędzie się spotkanie z psychologiem, który objaśni uczestnikom jak powinny wyglądać relacje w rodzinie, dlaczego zanikają, co zrobić aby je polepszyć; uświadomi, że rodzina jest matrycą naszej tożsamości, to w niej uczymy się nawiązywać relacje z ludźmi, od niej zależy w jakim kierunku rozwinie się nasza osobowość. W części praktycznej bloku odbędą się warsztaty grupowe, w czasie których uczestnicy wykonają na tapecie prace w technice kolażu, które będą przedstawiać wizerunki członków rodziny z uwzględnieniem ich wyglądu i osobowości.
- II blok: NASZE miasto – NASZE wspomnienia: 21, 25, 28 lipca
W ramach bloku odbędzie się spacer po Legnicy z przewodnikiem miejskim. W części praktycznej uczestnicy będą badać losy swojej rodziny oraz miasta w którym żyją, a następnie dokumentować miejsca, które wiążą się z ważnymi momentami w życiu członków ich rodzin, z ciekawymi historiami czy zabawnymi zdarzeniami. Stworzymy wielkoformatową mapę Legnicy, z miejscami istotnymi dla uczestników projektu.
- III blok: Krzyk: 1, 8 sierpnia
W ramach tego bloku uczestnicy zobaczą wystawę malarstwa w Galerii Sztuki oraz spotkają się z kuratorem i historykiem sztuki, który opowie im o okolicznościach powstania oraz znaczeniu dzieła Krzyk Edvarda Muncha; następnie uczestnicy wykonają prace inspirowane jego obrazem. W drugiej części bloku warsztatowicze spotkają się z aktorką i psychoterapeutką, która poprzez zabawę i ćwiczenia głosowe pomoże im wykrzyczeć złość i agresję – tkwiące w nich negatywne emocje, ponieważ to właśnie krzyk jest najbardziej pierwotną formą ich wyrazu i uwolnienia. Warsztaty te pełnić będą funkcję swoistego „oczyszczenia” i pomogą otworzyć się na dialog z drugim człowiekiem.
Galeria Sztuki na wakacje
Lipiec, sierpień 2018 roku
Galeria Sztuki w Legnicy