Organizatorzy wydarzenia dają uczestnikom szansę na to by wziąć miasto we własne ręce i stworzyć kolekcję architektonicznych makiet budynków z XIX i XX wieku.
Wybór modeli przedstawia się następująco:
– bałucki drewniak z pocz. XIX wieku
– tkalnia mechaniczna Sielbersteinów
– synagoga Alte Szil
– eklektyczna kamienica z ul. Struga 2
– przedszkole projektu Katarzyny Kobro (podobno wybuduje je wkrótce ASP w Łodzi)
– siedziba YMCA na Moniuszki
– modernistyczny kościół z dzwonnicą pw. św. Franciszka
– modernistyczna kamienica przy ul. Gdańskiej 74
– pętla tramwajowa przy ul. Północnej
– dom handlowy Teofil
– kamienica postmodernistyczna z ul. Wigury 15a
Warsztaty są skierowane do osób dorosłych, wcześniejsze doświadczenie modelarskie nie jest wymagane. Uczestnicy pracować będą na przygotowanych laserowo formatkach, które następnie złożą w gotowe budynki. Nad uczestnikami będzie czuwał doświadczony modelarz – Bartosz Michalski z Bartos Modelworks, który wprowadzi ich w tajniki tego fachu. Każdy warsztat to cztery godziny pracy.
Spotykania zaplanowane są na kolejne 10 sobót, od 25 sierpnia do 27 października. Zajęcia będą się odbywały w godzinach 15-19, w siedzibie Centrum OPUS, czyli dawnym Empiku na Narutowicza 8/10. Będzie można zapisać się na wszystkie lub na pojedyncze. Zapisy ruszą na początku sierpnia, wtedy też organizatorzy podadzą kolejność budynków – będą uszeregowane od najłatwiejszego do najtrudniejszego do złożenia.
Warsztaty są bezpłatne, ponieważ odbywają się w ramach projektu Architektura Łodzi dla dużych i małych – rozpoznanie i popularyzacja dofinansowanego ze środków Narodowy Instytut Dziedzictwa, który realizujemy wspólnie z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO.
Warsztaty modelarskie – architektura łódzka XIX i XX wieku
Od 25 sierpnia do 27 października 2018 roku
Łódź