W swoim najnowszym projekcie Patrycja Wojtas posługuje się krajobrazem, aby opowiadać o skomplikowanych związkach człowieka z naturą.
Artystka uważnie przygląda się tej trudnej relacji poprzez pryzmat przemijania, opierając się na nierozłącznie związanej z fotografią kategorii: pamięci. Za punkt wyjścia obiera historie znikania kilkunastu polskich miejscowości, które najpierw padły ofiarą procesów industrializacji i intensywnego przekształcania otoczenia, aby później zostać odzyskane przez przyrodę. Fotografując widoczne w krajobrazie pozostałości próbuje przeniknąć do przeszłości i odszyfrować nieczytelny palimpsest. Jednocześnie z pomocą archiwalnych zdjęć tropi ślady dawnych zdarzeń, a we wspomnieniach ówczesnych mieszkańców nasłuchuje echa minionego czasu. Można powiedzieć, że laureatka tegorocznego konkursu TIFF Open, staje się archeolożką pamięci i krajobrazu.
Podejmowane przez artystkę działania nie są jednak wyłącznie próbą ocalenia od zapomnienia i utrwalenia na kliszy znikających bezpowrotnie odprysków minionych zdarzeń – mówi kurator wystawy Daniel Filipek. Fotografka spogląda nie tylko na przeszłość i teraźniejszość, ale kieruje swoją uwagę również ku przyszłości. Projekt Patrycji Wojtas można odczytywać jako wizję „świata bez nas” i przypomnienie, jak niepewna jest przyszłość ludzkiego gatunku i cywilizacji. Tym samym praca fotografki wpisuje się w perspektywę humanistyki ekologicznej i kwestionuje postrzeganie człowieka jako centrum wszechświata. Zmusza nas również do reinterpretacji znaczenia ludzkiej działalności w dziejach planety – dopowiada kurator. – Wszak wszystko co stałe, rozpłynie się kiedyś w powietrzu.
Patrycja Wojtas (ur. 1990) – artystka wizualna, mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTViT) im. Leona Schillera w Łodzi. Współpracowała z Fundacją Archeologia Fotografii, m.in. przy książkach Emulsja i LUX. Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi, Opolskim Festiwalu Fotografii oraz w Øksnehallen w Kopenhadze. Publikowała w magazynach takich jak “TRIP MAG”, “YET Magazine”, “Fresh From Poland”, “FotoRoom”, “Szum”, “Zwykłe Życie”. Uczestniczka warsztatów FOMU Photobook Workshop w Antwerpii organizowanych przez Liège Photobook Festival oraz finalistka OŁPEN KOLA w Szczecinie organizowanego przez kolektyw kuratorski LAJT (Cache). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2016 roku realizuje projekt Kruszywo, który zamierza sfinalizować w postaci książki fotograficznej. Interesuje ją relacja człowieka z naturą, ślady ludzkiej
TIFF Open: Patrycja Wojtas
Od 6 do 30 września 2018 roku
Kurator: Daniel Filipek
Wrocław