Efekt rzeczywistości to warszawska prezentacja kilkunastu projektów, które można interpretować jako różne spojrzenia na Polskę – na jej kulturę materialną, na przemiany społeczno-ekonomiczne, stereotypy światopoglądowe zakorzenione w społeczeństwie. Każde spojrzenie jest nie tylko indywidualne, ale korzysta także z innej tradycji reprezentacji. Współczesne nawiązania do fotografii ojczystej czy 19-wiecznej, dokumentacja architektury industrialnej, przemysłowej lub lokalnej zestawione są z wypowiedziami luźno nawiązującymi do dokumentu topograficznego. W tych ostatnich przestrzeń publiczna, architektura są tylko pretekstami do wypowiedzi wykraczających poza opis miejsca.
Wszystkie realizacje oparte są na tzw. obrazie rzeczywistym, który w optyce oznacza obraz powstały w wyniku przechodzenia rzeczywistych promieni światła przez soczewkę skupiającą. Jednak sposoby posługiwania się owym obrazem mogą być bardzo różne, podobnie jak odczytywane znaczenia. Prace artystów posługujących się klasyczną, czarno-białą fotografią wchodzą w interesujący dialog z pracami twórców wykorzystujących fotografię i wideo do utopijnych projektów, lub do przeprowadzania krytyki współczesnego społeczeństwa, strategii reprezentacji, czy dyskursu muzealnego.
Wystawa prac 17 stypendystów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koncentruje się na realizacjach fotograficznych i filmowych. Prezentacja ma być wielopokoleniowa, tak by tradycja została skonfrontowana z projektami współczesnymi, podejmującymi niejednokrotnie te same zagadnienia, a czasem tylko motywy wizualne, wyznaczając odmienne znaczenia.
Artyści: Ewa Andrzejewska, Marcin Chomicki, Marek Glinkowski, Grzeszykowska – Smaga, Wojciech Hoffman, Alicja Karska – Aleksandra Went, Jerzy Łapiński, Paweł Pierściński, Aleksandra Polisiewicz, Łukasz Skąpski, Julia Staniszewska, Maciej Stępiński, Twożywo, Monika Wiechowska, Wojciech Wilczyk, Ireneusz Zjeżdżałka, Jan Żyszkowski.
Kurator: Karolina Lewandowska
Wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2007 r.
Galeria Zachęta