Między 19 a 28 listopada w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu teatralnego Nowa Klasyka Europy.
NOWA KLASYKA EUROPY – I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej to dyskusja nad współczesnymi odczytaniami klasycznej literatury światowej. To przegląd propozycji najważniejszych scen teatralnych w poszukiwaniu spektakli, które mogą stać się częścią nowego kanonu inscenizacyjnego Europy. Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będzie szeroko zakrojony projekt edukacyjny, promujący ideę teatru jako miejsca otwartego, przestrzeni kreatywnej i pola dla publicznej debaty. Składać się na niego będą liczne imprezy towarzyszące , w tym m.in. przegląd filmów autorów i reżyserów związanych z festiwalem czy sierpniowy piknik na podwórzu Teatru im. Stefana Jaracza.
Roman Pawłowski, kurator programu:
Klasyka jest powietrzem, którym oddycha współczesny teatr. Antygona, Król Edyp, Hamlet, Tartuffe, Faust, Wiśniowy sad, Końcówka to lingua franca – wspólny język, którym posługują się artyści teatralni z różnych krajów i kultur. Idea festiwalu poświęconego inscenizacjom klasyki wynikła z potrzeby przemyślenia na nowo roli, jaką klasyczna literatura pełni w europejskim teatrze początku XXI wieku.
Co to dzisiaj znaczy – klasyka? Co należy do kanonu teatralnego? Jak rozumiemy klasyczne teksty – te dawne i XX wieczne? Jaką jest ich dzisiejsza wartość? Co mówią o nas i świecie, w którym żyjemy? I gdzie w tym świecie jest miejsce dla sztuki teatru? NOWA KLASYKA EUROPY – I Międzynarodowy Festiwal Klasyki Światowej będzie okazją do formułowania odpowiedzi na te pytania.