W Warszawie Darren Almond pokaże niezwykłą trylogię filmową, której tematem są pociągi. Film Schwebebahn (Suspended Railway) (1995), zrobiony przy użyciu kamery Super 8, ukazuje pierwszą w świecie linową kolejkę w Wuppertalu, imponujący wytwór techniki z początku dwudziestego wieku. Film wyświetlany jest od końca, a obraz odwrócony do góry nogami i pokazany w lustrzanym odbiciu; podróż kolejką w deszczowy dzień przez swój odwrócony bieg zamienia się w podróż szlakami pamięci.
Czarno-biały film Geisterbahn (Haunted House) (1999) w powolnym tempie prowadzi widza wzdłuż torów wzruszająco staromodnej kolejki strachów na wiedeńskim Praterze. Pośród ciemnych pełnych duchów i potworów korytarzy żywo powracają emocje z dzieciństwa.
Film In The Between (2006) poświęcony jest nowo rozbudowanej linii kolejowej Chiny-Tybet, obecnie sięgającej do Lhasy, stolicy kraju położonej 1140 km w głąb państwa, które Chiny najechały w 1949; Tybetańczycy obawiają się, że celem nowego połączenia kolejowego jest wzmocnienie kontroli Chin nad ich terytorium. Film zestawia długą poranną sesję modlitewną w najstarszym w Tybecie klasztorze Samye w Dranang z epickimi krajobrazami sfilmowanymi z okna pociągu, obrazami nowej linii kolejowej oraz ujęciem przedstawiającym tybetańskie flagi modlitewne powiewające na wietrze. Obrazy nowych pociągów pędzących przez krajobraz lub zatrzymujących się na stacjach, są na przemian sielankowe (podkreślające romantyczny wymiar podróży koleją) i złowieszcze.
Wystawa w CSW zaprezentuje też fotografie z serii Moonscapes (1997-2007) – zdjęcia krajobrazów i miejsc wykonywane przy wykorzystaniu światła księżyca w pełni oraz techniki długiego naświetlania. Podczas swoich podróży po Europie, Ameryce i Azji Almond fotografuje przy pełni księżyca miejsca oddalone od stref miejskich, nieskalane sztucznym oświetleniem, krajobrazy odwołujące się do tradycji malarstwa romantycznego, przepełnione artystyczną i historyczną pamięcią. Fotografuje białe klify Rugii, które odegrały szczególną rolę w obrazach Caspara Davida Friedricha, miejsca związane z obrazami Josepha M.W. Turnera i Jacksona Pollocka, ale także miejsca na Syberii, gdzie więźniowie gułagów pracowali w nieludzkich warunkach.
Warto przypomieć, że niecodziennymi bohaterami serii prac wideo i instalacji Almonda poświęconych pamięci Holocaustu stały się dwa oryginalne przystanki autobusowe z miasta Oświęcim, zakupione w Polsce przez artystę. Zrealizowana tuż przy byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu praca wideo Oswiecim, March 1997 (1997) znalazła kontynuację w instalacji Shelter / Przystanek (2000), którą po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie Apocalypse. Beauty and Horror in Contemporary Art w londyńskiej Royal Academy of Arts.
Darren Almond (ur. w 1971) to jeden z najbardziej znanych artystów brytyjskich, reprezentant pokolenia, którego karierę ugruntowała legendarna wystawa Sensation. Young British Artists from the Saatchi Collection w Royal Academy of Arts w Londynie (1997). Almond jest autorem filmów i wideo instalacji, uznanie przyniosła mu także seria fotografii Moonscapes. Artysta eksploruje temat czasu, trwania i pamięci, a także podróżowania, przemieszczania się w czasie i przestrzeni. W 2005 był jednym z finalistów prestiżowej brytyjskiej Nagrody Turnera.
Kurator: Milada Ślizińska
Otwarcie wystawy: poniedziałek 14 maja, godz. 18.00
Wystawa czynna do 8 lipca
CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa