Aurora, czyli jutrzenka, moment wejścia w nowy dzień, to alegoria utopii nowego początku i nowego sposobu myślenia – o związkach pomiędzy jednostką a społeczeństwem, prywatnością a polityką, bezpośrednim poznaniem estetycznym a poznaniem racjonalnym. Aurora to afirmacja widzialności i estetyki w momencie, gdy staje się polityczna: to bowiem chwila, w której zaczynamy widzieć świat, innych i siebie, w której podejmujemy polityczną i estetyczną odpowiedzialność. I o tym jest ta wystawa. (Olga Lewicka)
Trwający od lutego polsko-niemiecki projekt artystyczno-teoretyczny drąży wątek relacji sztuki i racjonalnego poznania (znanego obecnie lepiej pod demoniczną nazwą wiedzy). Staroświecka, zarazem jednak wielokrotnie poddawana politycznemu, filozoficznemu a nawet popowemu recyklingowi, alegoria Aurory przywołana została tym razem jako personifikacja kolejnej, nowej perspektywy, z której dziś patrzymy na niedawny koniec, wyczerpanie i depresję sztuki.
Po teoretycznych dywagacjach pierwszego, roboczego spotkania uczestników w piwnicach galerii Awangarda skonfrontowane zostaną ze sobą postawy młodych niemieckich i polskich artystów zaproszonych do współpracy przez Olgę Lewicką, Julię Pfeiffer i Roseline Rannoch.
W sekcji wystawienniczej udział biorą: Tomasz Kozak, Doris Lasch & Ursula Ponn, Olga Lewicka, Julia Pfeiffer, Roseline Rannoch, Markus Selg i Janek Simon
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami i pracami uczestników projektu. Wśród autorów znaleźli się: Alicja Jodko, Phillip Kleinmichel, Tomek Kozak, Doris Lasch & Ursula Ponn, Lina Launhardt, Olga Lewicka, Anka Mitus, Stefanie Peter, Julia Pfeiffer, Roseline Rannoch, Janek Simon, Piotrek Stasiowski, Carsten Zorn
Wernisaż: 13.04 o godz. 18.00
Wystawę można oglądać: 14.04 – 10.06.2007
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32, Wrocław