Zmagania z pamięcią indywidualną i zbiorową, moralna odpowiedzialność za drugiego człowieka oraz trudna wojenna miłość – to tematy najnowszej premiery Teatru Narodowego. Jak być kochaną na motywach opowiadania Kazimierza Brandysa reżyseruje Lena Frankiewicz. W roli Felicji – Gabriela Muskała.
Bohaterka wspomina i podsumowuje swoje życie. Silnym emocjom towarzyszy trzeźwy ogląd. „Pamięć staje się podstawowym tematem naszego przedstawienia – mówi Lena Frankiewicz. – Obcujemy z przestrzenią pamięci Felicji, która, niczym ten kraj, wciąż boryka się ze swoją historią i jej skutkami. Stawiamy bohaterkę przed wyborem – czy w dalszym ciągu uczestniczyć w opresyjnym mechanizmie pamiętania, który dawno został zawłaszczony przez różne formacje jako instrument władzy, czy nie lepiej zbudować swoje życie na nowo – bez pamięci?”
Na scenie – w mozaikowej dramaturgicznej konstrukcji – zobaczymy obrazy z teraźniejszości i przeszłości, które złożą się na świat naznaczony wojenną miłością oraz trudnymi decyzjami i ich konsekwencjami. „Historia miłości Felicji i Wiktora – podkreśla reżyserka – to historia miłości wybitnie polskiej, straceńczej, skazanej z góry na porażkę, bo nie można się zakochiwać w przeddzień wojny. Bohaterowie są uwikłani w mechanizm historyczny, jego bezwzględność i bezsensowność. Splot miłości i wojny, w którym od samego początku się poruszają, rodzi w nich rodzaj napięcia, jest bardzo silnym doświadczeniem egzystencjalnym”.
Premiera już w najbliższą sobotę 2 lutego, o godz.19:30 na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.
Spektakle popremierowe 3, 5 i 6 lutego oraz 2, 3, 30 i 31 marca.
_______________
Kazimierz Brandys
Jak być kochaną
reżyseria: Lena Frankiewicz
Teatr Narodowy w Warszawie
Premiera: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego
2 lutego 2019, godz. 19:30