7 marca 2019 r. w ramach cyklu „Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” w Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie na wystawie „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” odbędzie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem.
„Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” to cykl autorskich spotkań z pisarzami. Zaproszeni autorzy, to uważni obserwatorzy i komentatorzy otaczającej rzeczywistości, którzy w różny sposób zmierzą się z tematyką pomników i przestrzeni, w której one istnieją. W swoich wystąpieniach wychodzić będą poza narrację historyczno-sztuczne starając się spojrzeć na pomniki uwzględniając ich szersze konteksty – przede wszystkim antropologicznym, socjologicznym i filozoficznym. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi.
Największy Stalin na kuli ziemskiej – opowieść Mariusza Szczygła – połączona będzie z projekcją czeskiego filmu dokumentalnego pt. „Miejsce Stalina” w reżyserii Rozálie Kohoutová (część filmu “Gottland”).
Mariusz Szczygieł — ur. w 1966 roku w Złotoryi, reporter, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku “Na przełaj”. Od 1990 roku pracuje w “Gazecie Wyborczej”, od roku 2004 jest redaktorem “Dużego Formatu”. W latach 1995–2001 prowadził talk-show “Na każdy temat” w TV Polsat. Wydał sześć książek: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażu według Mariusza Szczygła (2009, 2011) Kaprysik. Damskie historie (2010) oraz Zrób sobie raj (2010). Książka Gottland, poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. “Nike Czytelników” oraz European Book Prize 2009 — nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu (www.instytutR.pl) oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.
O wystawie – POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018
16 grudnia 2018 – 10 kwietnia 2019
Pomniki tworzą krajobraz naszych wartości, dlatego często są przedmiotem sporów. Upamiętniają mężów stanu, bohaterów i ofiary wojen, reprezentują wyznawane wspólnie ideały, „zaludniają” miasta, dominują w krajobrazie. Dla władz są narzędziem konstruowania zbiorowej tożsamości. Wraz ze zmianami granic i porządków politycznych pomniki minionej epoki burzy się, przerabia i przemianowuje. Wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni opisuje funkcje, losy oraz procesy jakim pomniki podlegają. Prezentuje biografie ponad dwudziestu monumentów z naszego regionu Europy, począwszy od wyłonienia projektu, poprzez erekcję i użytkowanie, po rozgrywające się wokół nich spory, zniszczenie, zapomnienie i rozkład. Wystawa nie jest wyłącznie przeglądem historycznym – dotyczy również toczących się współcześnie debat.
W 2018 roku Muzeum Rzeźby w Królikarni zainicjowało międzynarodowy projekt badawczy poświęcony rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego głównym punktem jest przekrojowa wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018”. Na projekt składają się ponadto jeszcze dwie ekspozycje: „Ivan Meštrović / Józef Piłsudski” w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, poświęcona przedwojennemu projektowi pomnika Marszałka w Warszawie oraz planowana na 2019 rok wystawa w galerii Biuro Wystaw, a także strona internetowa, konferencja naukowa, cykl spacerów oraz publikacja książkowa.
Na wystawie prezentowane są pomniki, projekty i prace takich artystów, jak: Hubert Czerepok, Xawery Dunikowski, Vitaly Faddeev, Józef Gosławski, Artur Grottger, Włodzimierz Gruszczyński, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jan Matejko, Ivan Meštrović, Stanisław Noakowski, Henryk Nowodworski, Bohdan Pniewski, Zbigniew Pronaszko, Valentina Stefanovska, Alina Szapocznikow, Michał Szudrawski, Stanisław Szukalski, Jan Świderski, Henryk Uziembło, Henryk Wiciński, Andrzej Wróblewski, Elżbieta Wyrożemska, Zygmunt Vogel, zespół architektoniczno-rzeźbiarski: Andrea i Pietro Cascella, Julio Lafuente, zespół architektoniczno-rzeźbiarski: Oskar Hansen, Zofia Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Edmund Kupiecki, Julian Pałka, Tadeusz Plasota, Lechosław Rosiński.
_______________
Największy Stalin na kuli ziemskiej
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem
na wystawie „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”
Czwartek, 7 marca 2019 r., godz. 18:00
Wstęp wolny