W Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi otwarta została wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 11 kwietnia 2019 r. oficjalnej inauguracji dokonali David Lordkipanidze, dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego oraz Paweł Ukielski, z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wystawę otwiera cytat „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” z wypowiedzi wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 r. Słowa te wyrażają sedno Powstania Warszawskiego.
Wystawa dokumentuje militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni Powstania w 1944 roku.
Historia Powstania Warszawskiego pokazana jest w syntetycznej formie na dwudziestu modułach tematycznych, zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami graficznymi, przy czym głównym kryterium jest przejrzystość i czytelność.
Pamiętając o tym, że odbiorcami docelowymi są obcokrajowcy, narracja zawiera podstawowe fakty, umiejętnie wprowadzając odbiorcę w historię Polski. Szczególnie ważna jest warstwa tekstowa wystawy, która opiera się na prostym i czytelnym przekazie, podkreślającym wartości powszechnie rozumiane (walka z uciskiem, dążenie do wolności, niezależności, godność, opór wobec totalitaryzmu).
Każdy moduł jest ilustrowany materiałem ikonograficznym z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii z Powstania i obiektów ze zbiorów Muzeum. Gruzińska prezentacja zawiera panele poświęcone zaangażowaniu w powstanie żołnierzy gruzińskiego pochodzenia, a także rolę Gruzinów w Wojsku Polskim przed i podczas II wojny światowej.
Wystawa została stworzona na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i do tej pory była prezentowana zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne jak i instytucje muzealne na całym świecie: m.in. w Bratysławie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dublinie, Nowym Jorku, Toronto, Tai’erzhuang (Chiny), Wiedniu. Wystawa powstała w wielu wersjach językowych: angielskiej, szwedzkiej, niemieckiej, polskiej, słowackiej, chińskiej, a obecnie w gruzińskiej.
W 2018 roku wystawa była prezentowana w Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, gdzie obejrzało ją 35 tysięcy osób.
Wystawa będzie czynna od 11 do 30 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Simon Janashia Museum of Georgia, 3, Shota Rustaveli Ave. Tbilisi, Gruzja